Fiskus zrobił coś, na co czekaliśmy od dawna. Aż 100 tys. podatników rozliczyło się już przez internet

Konrad Bagiński
To fakt – nie wszystko było przygotowane na 100 procent, padły serwery a pod adresem Ministerstwa Finansów posypały się gromy. Ale z możliwości szybkiego rozliczenia PIT-a przez internet skorzystało już ponad 100 tysięcy Polek i Polaków a ich liczba szybko rośnie.
Czy 2019 będzie pierwszym rokiem bez kolejek do Urzędów Skarbowych? Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Usługa ruszyła w pierwszym możliwym terminie – 15 lutego, ale z dużymi problemami. Być może Ministerstwo Finansów nie przewidziało tak dużego zainteresowania za strony podatników, może serwery nie były gotowe.

Ale w ciągu zaledwie jednego dnia z możliwości szybkiego rozliczenia wypełnionego już zeznania podatkowego skorzystało już 100 tysięcy ludzi.

To duże ułatwienie – wiele osób nie musi ściągać programów do wypełniania PIT-a, spędzać godziny czy dwóch na żmudnym wklepywaniu ciągle tych samych danych oraz szeregów cyferek a potem zastanawianiu się, co zrobili źle, bo wyszedł im milion do nadpłacenia.


To proste i szybkie
– Nie ukrywamy tego w żaden sposób, sami stale monitorujemy sytuację. Widzimy, że w niektórych miejsca są przejściowe problemy związane z logowaniem się do systemu. Przewidywaliśmy możliwość wystąpienia tego typu problemów, dlatego mamy w zapasie serwery rezerwowe, które mają przejąć i już przejmują część tego ruchu – tłumaczył problemy techniczne rzecznik MF Paweł Jurek w rozmowie z Money.pl.

Grupa ludzi, którzy mogą sobie ściągnąć wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe liczy aż 20 milionów osób. Usługa przeznaczona jest dla osób, które pracują na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie. Zeznanie można wysłać ekspresowo, nie ruszając się z kanapy.

Można też nic nie robić – wtedy PIT zostanie przyjęty w ostatnim dniu kwietnia, w ostatecznym terminie, w którym od lat tworzą się olbrzymie kolejki w urzędach skarbowych.

Mimo wszystko warto zainteresować się swoim zeznaniem, przede wszystkim po to, by przekazać 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego i rozliczyć ewentualne ulgi.