Za oknem wiosna, w skarpetce kleszcz. Pajęczaki atakują ludzi i zwierzęta – mimo przymrozków

Konrad Bagiński
Wiele osób po weekendowych spacerach odkryło na swojej skórze i fałdach odzieży niejednego kleszcza. Te groźne owady gryzą również psy i inne zwierzęta wychodzące. Naukowcy są zdziwieni, ale nie zaskoczeni.
Trudno powiedzieć, ile kleszczy roznosi choroby: szacunki różnią się od kilku do kilkudziesięciu procent. Fot. Pixabay


– Kalendarzowo mamy zimę, ale za oknem jest ciepło, jak wiosną. Jeśli nie ma przymrozków i robi się wyraźnie cieplej, to możemy się spodziewać wybudzenia kleszczy i ataków z ich strony – ostrzega Hajdul-Marwicz.


Lubią ciepło
Zapytana o to, jaka jest najniższa temperatura, w której mogą przeżyć kleszcze, odparła, że nie ma precyzyjnej odpowiedzi.

– Efekt niskiej temperatury się kumuluje i czasem wystarczy lekki mróz, ale długotrwały, by kleszcze nie przetrwały w środowisku – wyjaśnia.

Tymczasem obecna zima charakteryzuje się dość częstymi zmianami temperatury, mróz na ogół trzyma najwyżej kilka dni. Okazuje się, że to nie przeszkadza kleszczom w egzystencji. Trzeba więc uważać na siebie i dzieci, pamiętać o tym, jak prawidłowo usuwa się kleszcze oraz o tym, że naprawdę lubią one ludzi o określonej grupie krwi.