Zmarł Kazimierz Pazgan. Założyciel firmy Konspol miał 71 lat

Konrad Siwik
Założyciel marki Konspol, Kazimierz Pazgan, zmarł w sobotę w klinice kardiochirurgii w Zabrzu. Od wielu lat miał problemy z sercem.
Kazimierz Pazgan, założyciel firmy Konspol, zmarł 22 czerwca 2019 roku. Fot. Krzysztof Miller/Agencja Gazeta
– Z głębokim smutkiem informujemy, iż wskutek wieloletniej choroby serca, odszedł do wieczności nasz ukochany Prezes Kazimierz Pazgan – poinformowała spółka w komunikacie

Kazimierz Pazgan i Konspol
O Kazimierzu Pazganie pisaliśmy w INNPoland.pl wiele razy. Kilka lat temu przybliżyliśmy historię budowy jego imperium.

Pierwsze pieniądze zarabiał jeszcze jako nastolatek, grając na weselach w rodzinnej Kamionce Wielkiej – wbrew nazwie, niewielkiej miejscowości pod Nowym Sączem.

Pod koniec lat 60. wyjechał na studia do Warszawy. Po skończeniu resocjalizacji dostał pracę w zakładzie poprawczym w Świdniku. Etat nie zadowalał jednak Pazgana – chciał czegoś więcej.


Zaryzykował i wziął w dzierżawę małą kwiaciarnię w Świdnicy, co okazało się pierwszym sukcesem.

Pod koniec lat 70. Pazgan wykorzystał kolejną szansę. Państwo zdecydowało się pomóc niskooprocentowanym kredytem każdemu, kto wybuduje kurnik o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych.

Początkujący hodowcy mogli także liczyć na darmową paszę i skup jaj po preferencyjnych cenach.

Jak powstał Konspol?
Po powrocie do Kamionki założył Konspol – najpierw spółdzielnię, później spółkę wykorzystując przedwojenny kodeks handlowy.

Pazgan dorobił się najbardziej na kryzysie kartkowym. W sklepie brakowało mięsa, więc zaczął hodować kury na mięso, zamiast niosek. Założył nawet własny zakład wędliniarski i ubojnię. Jako pierwszy na świecie zrobił kiełbasę zrobioną w 100 procentach z mięsa drobiowego.

Nowa receptura Pazgana przyciągnęła uwaga wielu klientów. Do Kamionki przyjeżdżali i urzędnicy ONZ, i przedsiębiorcy z Izraela, i arabscy szejkowie. Zachęcony sukcesami zaczął rozbudowywać swoje kurze imperium.

Po 1989 roku podpisał kontrakty życia: z McDonaldem i KFC. Pazgan twierdził, że mięso w połowie kurzych burgerów robionych w Europie pochodzi z jego fermy. Oprócz restauracji szybkiej obsługi, Konspol dostarcza towary do ekskluzywnych restauracji i do dużych sieci handlowych jak Biedronka czy Tesco.