Biznes na zmianie klimatu. Jest tak ciepło, że zaraz będziemy produkować w Polsce wino

Patrycja Wszeborowska
Klimat w Polsce się ociepla, zatem coraz poważniej traktowany jest w naszym kraju przemysł winiarski. Produkcją wina interesują się zarówno naukowcy, którzy pragną stworzyć jak najbardziej ekologiczne i opłacalne na nasze warunki winorośle, jak również rolnicy, chcący założyć własne uprawy.
W Polsce powstają warunki do zakładania dużych winnic. Produkcja wina staje się coraz popularniejsza w dobie zmian klimatu. Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta
Zmiana klimatu sprzyja produkcji wina
Ekonomista dr hab. Mariusz Maciejczyk z SGGW, który poszukuje innowacyjnych sposobów uprawy winogron i produkcji win w kontekście zmiany klimatu, w rozmowie z portalem Forsal.pl zauważa, że całkiem niedawno w Polsce odrodziła się kultura picia wina. Ludzie coraz chętniej piją wino i znacznie częściej sięgają po trunki wyprodukowane w Polsce.

Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne – tłumaczy naukowiec.


Coraz cieplejszy klimat sprawia, że w Polsce powstają warunki, by tworzyć duże winnice. Co więcej, wcale nie grozi nam produkcja cierpkiego, mało słodkiego wina, gdyż więcej słońca w naszym kraju sprawia, że jagody winogron są bardziej słodkie.

„Rolnicy i inne osoby zakładające takie uprawy potrzebują informacji na temat odmian, chcą wiedzieć, jak dostosować glebę, jak nawozić, nawadniać i chronić rośliny przed szkodnikami, kiedy zbierać owoce i jak je przetwarzać na wartościowe wina” – pisze portal.

Polski cydr
Może wino ma więcej szans na stanie się polską dumą narodową, niż cydr. Choć wielu spodziewało się, że trunek z jabłek stanie się naszym towarem eksportowym, pomysł został dość szybko zablokowany przez środowiska wrażliwe na problem uzależnienia od alkoholu, m.in. biskupów.