NIK skontrolowała termomodernizacje. Podwyżki cen prądu zjadły oszczędności

Patrycja Wszeborowska
W wyniku przeprowadzanej za środki publiczne termomodernizacji skontrolowane przez NIK spółdzielnie mieszkaniowe ograniczyły zużycie energii cieplnej i obniżyły koszty ogrzewania budynków. Mimo to nie oszczędziły zbyt wiele. Dlaczego? Winne okazały się podwyżki cen energii oraz nierzetelnie sporządzone audyty.
Termomodernizacje budynków spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce przyniosły efekty słabsze, niż oczekiwano. To efekt podwyżek cen prądu, które zjadły oszczędności. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Efekty mniejsze, niż oczekiwano
354 budynki mieszkalne na terenie całej Polski, w których przeprowadzono termomodernizację z udziałem środków publicznych, zostało skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli pod kątem efektywności przeprowadzonych prac. Organ ocenił zgodność rzeczowego wykonania zadania z przyjętymi założeniami, ograniczenie zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie opłat z tytułu jej zakupu

Okazało się, że termomodernizacja rzeczywiście przyniosła obniżenie zużycia energii. Jednak o wiele niższe, niż przewidywały audyty energetyczne, bo aż o 42 proc. mniejsze. Co więcej 20 proc. audytów, załączonych do wniosków o udzielenie pożyczki na termomodernizację, miało błędy. Były na tyle poważne, że zdyskwalifikowałyby spółdzielnie w konkursie o otrzymanie dofinansowania - mimo to udało im się pożyczkę dostać.


„Jak wynika z danych udostępnianych przez spółdzielnie (…) roczne zużycie energii cieplnej zmalało o 22%, natomiast koszty zakupu tej energii ograniczono tylko o 12%. W badanych spółdzielniach uzyskano oszczędności w wysokości niespełna 30% wartości planowanych” – czytamy w raporcie.

Podwyżki cen prądu zjadły oszczędności
Nie tylko wadliwie sporządzone audyty przyczyniły się do tak słabych wyników. Duże znaczenie miały również podwyżki cen energii, głównie z powodu wzrostu cen paliw. W efekcie utracono prawie połowę możliwego do osiągnięcia efektu ekonomicznego termomodernizacji.

Termomodernizację można przeprowadzić również we własnym domu, jak również otrzymać w tym celu unijną dotację. Wystarczy złożyć wniosek w ramach programu „Czyste powietrze”. Choć proces przyznawania dofinansowań jest opóźniony z powodu niedawnego monopolu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na unijne dotacje, istnieje szansa na jego otrzymanie.