Pracownicy dostaną więcej pieniędzy. Sejm klepnął pomysł obniżenia podatku PIT
W piątek wieczorem Sejm, prawie jednogłośnie, przyjął nowelizację obniżającą podatek PIT z 18 do 17 proc. Na konta polskich pracowników więcej pieniędzy wpłynie już od 1 października tego roku.
Obniżenie stawki podatku ma dotyczyć ok. 25 milionów Polaków. Na niższy PIT załapią się ci podatnicy, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym emerytów i rencistów.
Dzięki nowelizacji przy niezmienionej pensji brutto pracownicy otrzymają więcej pieniędzy netto. W ten sposób osoba zarabiająca minimalne 2 250 zł rocznie zyska 472 zł, jak czytamy w uzasadnieniu dokumentu. Reforma podatku to krok w zmniejszaniu klina podatkowego.
Za nowelizacją głosowało 406 posłów, 4 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu.
Budowa klasy średniej
Premier Mateusz Morawiecki przekonywał w piątek w Sejmie, że obniżka PIT przyspieszy budowę klasy średniej w Polsce, która „będzie zarabiała na poziomie europejskim” oraz zachęci ludzi do aktywniejszego pojawiania się na rynku pracy.
Niższy PIT nie ucieszy jednak wszystkich. Osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia socjalne mogą je stracić, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Obniżka podatku może bowiem sprawić, że ich comiesięczne dochody netto przekroczą progi dochodowe, od których przyznawane są dodatkowe świadczenia.