Wiesz, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? Rząd ujawnia bardzo ciekawe dane

Konrad Bagiński
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nowy rządowy portal – Dane.gov.pl. To kopalnia wiedzy i ciekawostek dotyczących Polski i Polaków. Ludzie najczęściej szukają informacji o swoim nazwisku i liczbie osób je noszących, ale to tylko drobny wycinek uwolnionych rządowych danych.
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło specjalna platformę, na której można znaleźć wiele interesujących danych statystycznych. Foto: pxhere.com
Co ciekawe, powiedzenie “statystyczny Kowalski” okazuje się nieco oderwane od rzeczywistości. Bo piątka najpopularniejszych nazwisk w Polsce wygląda następująco:

1. Nowak – 204 876 osób

2. Kowalska/Kowalski – 138 612 osób

3. Wiśniewska/Wiśniewski – 110 375 osób

4. Wójcik – 99 464 osób

5. Kowalczyk – to nazwisko 97 928 osób.

Co jeszcze pokazał rząd?
Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.


– Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

– Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców – mówi Zagórski.

Wracając do nazwisk – ich rdzenie mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona.

– Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.