Google lepiej zrozumie nasze niezgrabne zapytania. Duża zmiana w wyszukiwarce

Katarzyna Florencka
Przez lata doświadczeń z wyszukiwarką Google'a i jej niedociągnięciami nauczyliście się hasłowego wpisywania zapytań? Za jakiś czas ta umiejętność może okazać się zupełnie niepotrzebna. Google chce, żebyśmy mogli z powodzeniem odnajdywać te informacje, których szukamy, nawet jeśli sami nie potrafimy do końca ubrać tego w słowa – i zaprzęga do tego zadania sztuczną inteligencję. Zmiany będą istotniejsze dla nieanglojęzycznych internautów.
Google lepiej zrozumie nasze frazy wyszukiwania. Wbrew pozorom to zmiana ważniejsza dla osób posługujących się innymi językami niż angielskim Fot. Quinn Dombrowski / Flickr.com / CC BY-SA 2.0
Jak zauważa na blogu Google Pandu Nayak, ludzie nie wyszukują naturalnie – lecz za pomocą słów-haseł – gdyż wiedzą, że jeśli wpiszą zapytanie w normalnym języku, to wyszukiwarka prawdopodobnie na nim polegnie. A czasem przecież po prostu nie wiemy do końca, jak ująć słowami to, czego szukamy.

BERT na pomoc
Tego typu problemy ma naprawić wprowadzony właśnie do wyszukiwarki system o wdzięcznym imieniu BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers). Dzięki uczeniu maszynowemu, BERT ma być w stanie zrozumieć całe nasze zapytanie i zaoferować lepsze wyniki.


Dotychczas bowiem w całej wpisanej frazie Google starało się identyfikować kluczowe słowa i na tej podstawie zwracało wyniki. Problem polega na tym, że często słowa uznane przez system za niepotrzebne tak naprawdę decydowały o znaczeniu całego zdania.
Przykładowe działanie nowego mechanizmu wyszukiwarki Google w języku angielskim.Fot. Google
Nayak używa tutaj przykładu z angielskiego: w haśle "2019 brazil traveler to usa need a visa" jako nieważne odrzucone zostawało słowo "to", przez co wyszukiwarka podsuwała strony z informacjami dla obywateli USA podróżujących do Brazylii – a nie odwrotnie.

Ważne dla innych języków
Z polskiego punktu widzenia najważniejsze jest tutaj informacja, że to, czego BERT nauczy się na stronach angielskich, z łatwością przeniesie do innych języków. Jak informuje Google, już w tym momencie widać znaczne polepszenie wyszukiwań w tak różnych językach jak koreański, portugalski czy hindi.