A co jeśli wampiry są wśród nas? Polski naukowiec udowadnia, że mamy przechlapane
Witaj, piękny, smaczny człowieku – tak zaczyna swoją opowieść Dominik Czernia, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Prawdopodobnie jako jedyny naukowiec podszedł na serio do problemu pokazywanego w hollywoodzkich filmach. A przy okazji coś udowodnił.
– To był dość czasochłonny projekt. Zacząłem od znalezienia interesującego artykułu na temat wampirów, w którym autorzy subtelnie sugerowali istnienie wampirów na podstawie rzeczywistych danych – powiedział Czernia dla ScienceAlert.
Jego narzędzie oparte jest na modelu drapieżnik - ofiara, który z powodzeniem opisuje dynamikę ekosystemów, reakcje chemiczne, a nawet ekonomię. Tak powstał kalkulator wampirzej zagłady.
– Łączy w sobie dwie rzeczy, które mnie fascynują: fikcję i naukę. Uwielbiam, kiedy możemy zastosować modele matematyczne nawet do najbardziej zaskakujących rzeczy, a opisanie apokalipsy wampirów za pomocą równań różniczkowych zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce na mojej liście – mówi Czernia.
Zazwyczaj za wampiry uważa się nieumarłe stworzenia o nadprzyrodzonych mocach: nie starzeją się, mogą latać i mogą w pełni zregenerować się z prawie każdej rany. Lubią ludzką krew, ale boją się światła słonecznego, srebra, symboli religijnych i czosnku. Wampiry można zabić przez ścięcie głowy lub drewniany kołek w serce. Ostatnią ważną rzeczą jest to, że wampiry nie mogą się rozmnażać – mogą tylko zmienić człowieka w wampira.
– Musiałem nadać sens surowym liczbom, aby stworzyć atmosferę apokalipsy wampirów – dodaje.
Jaki jest efekt?
Zabawa liczbami wykazała, że wampirów na świecie nie ma. Bo gdyby jednak istniały, to nas już dawno by nie było. A może jest inaczej? W kalkulatorze polskiego naukowca mamy do wyboru również sposoby eliminacji wampirów przez specjalne służby. Więc może jednak... Nie, chyba nie.
Autor przypomina jednak, że w królestwie zwierząt istnieją gatunki, które ssą krew i żywią się nią. Nazywamy tę praktykę hematofagią. Praktykuje ją wiele małych zwierząt, ponieważ krew jest w zasadzie płynną tkanką bogatą w składniki odżywcze.
Kalkulator znajdziecie na stronach OmiCalculator. To polski projekt zyskujący na całym świecie wielką popularność.