"Ta dzisiejsza młodzież". Jest powód, dla którego od wieków tak narzekamy
Dzisiejsza młodzież jest leniwa, niegrzeczna, nie ma szacunku do starszych. Powszechnie wiadomo, że narzekamy na to od tysiącleci – każde kolejne pokolenie dorosłych uważa, że to akurat teraz ma miejsce upadek obyczajów. Dzięki badaniom naukowców dowiedzieliśmy się teraz, dlaczego tak to wygląda.
Kwestia ta zainteresowała dwóch psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Johna Protzko i Jonathana W. Schoolera. Przeprowadzili oni badania, w wyniku których ustalili, że za takimi opiniami kryje się konkretny, wspólny dla nas wszystkich mechanizm psychologiczny.
Dlaczego młodzież zawsze jest najgorsza?
Pomysł na badania był genialny w swojej prostocie. Amerykańscy badacze przeprowadzili ankietę, w której prosili uczestników o ocenę cech współczesnej młodzieży, takich jak inteligencja, szacunek czy nawyki czytelnicze. Równocześnie jednak poprosili, żeby ludzie ocenili te cechy u siebie.
Co się okazało? Jak relacjonują badacze w artykule opublikowanym w piśmie naukowym "Science Advances", im lepiej ludzie myśleli o samych sobie, tym gorzej oceniali młodzież.
Idealizujemy siebie z młodości
I to właśnie może wskazywać na psychologiczne uwarunkowania, dla których co pokolenie uważamy, że dzisiejsi młodzi ludzie to zło. Po pierwsze, znacznie surowiej oceniamy ludzi w przypadku rzeczy, w których sami jesteśmy dobrzy.
Po drugie natomiast, mamy tendencję do idealizowania siebie z młodości, ponieważ zacierają się nasze wspomnienia dotyczące tego, jacy naprawdę wtedy byliśmy i przypisujemy sobie nasze dzisiejsze cechy. Przez to, jak tłumaczą autorzy badania, automatycznie oceniamy młodych ludzi przez pryzmat naszych dzisiejszych umiejętności – choć pracowaliśmy nad nimi przez całe życie.