Technologiczny gigant eksperymentował z 3-dniowym weekendem. Produktywność pracowników „wybuchła”

Patrycja Wszeborowska
Wydłużony weekend to temat coraz częściej poruszany w, na razie głównie zachodnich, korporacjach. Postępowe, lubiące eksperymenty firmy decydują się na ten krok, zwłaszcza że liczba badań, ukazujących dobroczynny wpływ skracania liczby godzin spędzanych w pracy i poświęcania ich na odpoczynek, konsekwentnie się zwiększa. Jedną z nich jest japoński Microsoft, który teraz zbiera owoce udanego doświadczenia.
4-dniowy tydzień pracy o prawie 40 proc. zwiększył produktywność pracowników japońskiego Microsoftu. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Choć Japończycy nie mają opinii kraju dobrze zarządzającego tematem work-life balance, to nie boją się eksperymentów w tej dziedzinie. Zwłaszcza, jeśli za jednym razem mogą poprawić równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz produktywność pracowników.

Choć dla niektórych mniej godzin spędzonych w pracy przy jednoczesnej zwiększonej efektywności może brzmieć jak paradoks, jest to możliwe, co udowadnia eksperyment przeprowadzony w japońskim oddziale firmy Microsoft.

Jak podaje portal soranews24.com, w sierpniu firma zdecydowała się na wdrożenie programu „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”. Polegał on na wprowadzeniu trzydniowego (płatnego) weekendu dla pracowników. Zmiany w produktywności, powstałe dzięki eksperymentowi, okazały się szokujące.


Po pierwsze dzięki kilku dniom wolnego więcej w miesiącu pracownicy poprosili o 25,4 proc. mniej dodatkowych dni wolnych. Zmniejszyło się również zużycie papieru (58,7 proc. mniej wydrukowanych kartek) oraz prądu (23,1 proc.).

Drugą, wartą odnotowania korzyścią była wyraźnie zwiększona efektywność pracowników. Mimo że podwładni w pracy siedzieli krócej, w rzeczywistości pracowali więcej. Jak wyliczyła firma, w ciągu kilku miesięcy eksperymentu wydajność w firmie wzrosła o całe 39,9 proc.

Główną przyczyną znacznego wzrostu produktywności była konieczność krótszych spotkań. Skrócenie tygodnia pracy spowodowało, że pracownicy, mając jedynie cztery dni na wykonanie wszystkich zadań, skompresowali długość spotkań, a wiele z tych osobistych zmieniono na wirtualne. Dodatkowo aż 92,1 proc. pracowników podobała się zmiana tygodnia pracy, co pozytywnie wpłynęło na ich nastrój.

Bez odpoczynku nie ma rzetelnych pracowników. Ukazują to również polskie badania. Odsetek pracujących w soboty i niedziele regularnie spada od 15 lat, tymczasem polska gospodarka rozwija się coraz lepiej. Wniosek? Wolne od pracy sprzyja regeneracji.

Mimo to zdecydowana większość Polaków nie uznaje 3-dniowego weekendu. Badanie „The Workforce View 2019” przeprowadzone na 10 tys. europejskich pracowników udowadnia, że Polak to człowiek pracujący. Tylko 37 proc. polskich pracowników preferowałoby mieć dłuższy weekend, reszta jest pomysłowi niechętna. Wśród Europejczyków ten wynik jest średnio o 19 proc. wyższy.