Niebawem Polaków czekają wirtualne paragony. Jednak z papierem nieprędko się pożegnamy

Patrycja Wszeborowska
Już w 2020 roku w Polsce mają szansę pojawić się pierwsze paragony elektroniczne. Ministerstwo Finansów planuje stopniowo cyfryzować kasy fiskalne i część kwitów przenieść do naszych telefonów. Jednak z papierowymi paragonami nieprędko się pożegnamy, mimo tego, że są niebezpieczne dla zdrowia.
Choć resort finansów planuje wprowadzenie w sklepach elektronicznych potwierdzeń zakupu, to drukowanie paragonów nie odejdzie na razie do lamusa. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
E-kasy, e-paragony
Wirtualne kasy fiskalne mogą trafić do punktów sprzedaży już w 2020 roku, jak donosi portal businessinsider.com.pl, opierając się na doniesieniach z Ministerstwa Finansów. Rozwiązanie to ma być tańsze od tradycyjnych kas, zatem powinno ułatwić prowadzenie biznesu tam, gdzie wysokie ceny stacjonarnych urządzeń są przeszkodą dla przedsiębiorców.

– Wirtualne kasy fiskalne to w zasadzie oprogramowanie, które można zainstalować, np. na telefonie, tablecie czy laptopie. Dzięki temu urządzenie takie, w połączeniu z drukarką może pełnić rolę kasy fiskalnej. W założeniu takie kasy mają przesyłać fiskusowi dane o transakcjach, podobnie jak tzw. kasy online – wyjaśnia biuro prasowe resortu.


Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie elektronicznych paragonów. Mają one zniwelować problem trwałości druku termicznego oraz ryzyko zgubienia tradycyjnego kwitka. Uproszczą zarządzanie historią zakupów i ułatwią wyszukiwanie potwierdzeń transakcji, np. podczas reklamacji produktu.

– Może być tak, że w perspektywie roku w określonych sytuacjach nie trzeba będzie drukować paragonów papierowych – zdradza resort.

Tradycyjne kwitki nie odejdą do lamusa
Jednak jak zauważa resort, na obecną chwilę niemożliwe jest całkowite odejście od drukowanych potwierdzeń zakupu. Ministerstwo chce, by klient miał możliwość wyboru między tradycyjnym paragonem a takim w wersji online, ze względu na wykluczone cyfrowo grupy społeczne, które mogłyby nie otrzymać potwierdzenia zawarcia transakcji.

Papierowe paragony są jednak szkodliwe dla zdrowia. Bisfenol, czyli substancja, z której wykonane są literki i cyferki na drukowanych kwitach, jest uznany za niebezpieczny, ponieważ potrafi doprowadzić do zmian w gospodarce hormonalnej. Działanie związku chemicznego może powodować u osób mającym z nim kontakt nowotwory, niepłodność, autyzm, ADHD, otyłość, cukrzycę typu 2, przedwczesny poród i dojrzewanie.

Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46 procent. Tymczasem zdecydowana większość sieci handlowych w Polsce używa paragonów pokrytych bisfenolem, co sprawdzili ostatnio związkowcy z NSZZ Solidarność. Tylko w jednej z kontrolowanych sieci nie stosowano paragonów z tą substancją.