Minister Emilewicz zapowiada pomoc dla przedsiębiorców. Oto jej najnowsze pomysły

Katarzyna Florencka
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz pochwaliła się planami swojego resortu na najbliższe lata. Znalazło się wśród nich miejsce m.in. na promocję automatyzacji przedsiębiorstw, niższe podatki dla przedsiębiorstw, które odnotują większy zysk oraz równoczesną walkę ze smogiem i wprowadzanie ulg dla firm energochłonnych.
Jadwiga Emilewicz opowiedziała o tym, czym w najbliższym czasie zajmie się Ministerstwo Rozwoju. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Jak zdradziła Emilewicz w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", Ministerstwo Rozwoju rozważa wprowadzenie m.in. ulgi inwestycyjnej na urządzenia, które umożliwiałyby automatyzację firm czy premii za rozwój.

– Jeśli zysk firmy jest np. o 5 proc. wyższy, niż rok wcześniej, to od różnicy płaci niższy podatek – w ten sposób Emilewicz przedstawiła założenia tego drugiego rozwiązania.

Wśród planowanych pomysłów dla przedsiębiorców jest również tzw. estoński CIT, czyli wstrzymanie płatności podatku od firm do momentu, gdy firmy zdecydują się ten zysk wypłacić. Zapowiadał to już w swoim expose Mateusz Morawiecki, a Emilewicz teraz uzupełnia informacją, że nowe regulacje miałyby wejść w życie na początku 2021 roku.


Mieszkanie Plus na wspomaganiu
Szykuje się również reanimacja programu Mieszkanie Plus, który zalicza poślizg za poślizgiem. Zamiast obiecanych przez premiera Morawieckiego 100 tys. mieszkań, w tym roku uda się ich oddać ok. tysiąca. W przyszłym roku ma być trochę lepiej.

Polepszyć całą sytuację ma system, w ramach którego deweloperzy będą mogli taniej zakupić grunty publiczne jeśli zdecydują się przekazać 15-20 proc. mieszkań do rządowego programu.

Walka ze smogiem, ale nie firmami energochłonnymi
Resort rozwoju ma również ambitne plany walki z zanieczyszczeniem środowiska. Jadwiga Emilewicz pochwaliła się zapowiedzią audytów, dzięki którym dowiemy się "ile gmina konsumuje energii obecnie i o ile spadnie jej zapotrzebowanie po inwestycji w poprawę efektywności". Ciekawostka: audyty te mają być przeprowadzane w ramach programu Stop Smog, który z rozmachem premier Morawiecki zapowiadał już w.. 2018 roku.

Równocześnie Emilewicz zapewniła, że nie zostaną ograniczone ulgi dla firm energochłonnych, a rząd negocjuje na poziomie europejskim korzystne rozwiązania dla tego typu przedsiębiorstw.

Przypomnijmy jednak, że jeszcze dwa miesiące temu informowaliśmy o tym, że polski rząd zdecydował się nie delegować nikogo do utworzonej przez UE Grupy Wysokiego Szczebla ds. Sektorów Energochłonnych, w ramach której była dyskutowana polityka klimatyczna krajów członkowskich, w tym rozwiązania dla lokalnych przemysłów.