Już nie Google i Facebook. Teraz to te firmy są najbardziej pożądanymi pracodawcami
Giganci technologiczni pokroju Google czy Facebooka trafili w ostatnich latach do panteonu najlepszych pracodawców. Wydawało się, że na stałe. Tymczasem najnowszy ranking Glassdor pokazuje, że najbardziej pożądane miejsca pracy są gdzie indziej.
Anonimowa ankieta rozesłana wśród pracowników z USA, Kanady, UK, Francji, Niemiec, Brazylii, Meksyku, Argentyny oraz Singapuru bada między innymi warunki i środowisko pracy na przestrzeni mijającego roku. Ocenie podlegają też wynagrodzenia, świadczenia pozapłacowe, kultura i kierownictwo wyższego szczebla.
Technologiczni giganci gremialnie spadają
Firma Zuckerberga w ciągu ostatniej dekady trzy razy została wybrana pracodawcą oferującym najlepsze warunki. W tym roku nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce i wylądowała dopiero na 23. miejscu. Tak słabo pracownicy nie ocenili Facebooka od początku jego notowania na liście najlepszych pracodawców wg. listy Glassdoor.
O topową dziesiątkę otarł się Google, który według pracowników jest jedenastym najlepszym miejscem do pracy w 2020 roku. To znaczący spadek względem pierwszego miejsca z 2015 roku i obecności w pierwszej dziesiątce przez osiem ostatnich lat.
Apple - niegdyś okupujący jedną z pozycji wśród pierwszych 25 firm - uplasował się w tegorocznej ankiecie dopiero na 84. miejscu. Jedynym wyjątkiem wśród technologicznych gigantów wydaje się być Microsoft i jego awans z 34. na 21 miejsce.
- Ten rok jest przełomowy i otwiera dekadę przewartościowania najbardziej pożądanych przez pracowników cech firmy, zorientowanych na kulturę pracy. Zwycięzcy rankingu Glassdoor’s Employees’ Choice Awards za priorytet mają kulturę i misję pracodawcy - mówi Christian Sutherland-Wong, prezes Glassdor.