NBP kuje złoto, póki gorące. Wydaje monetę w kształcie... sztabki

Katarzyna Florencka
W skarbcach NBP znalazło się 100 ton złota. Z tej okazji bank postanowił zaszaleć i wyemitował okolicznościową monetę w kształcie sztabki złota. Chętnym jednak przyjdzie za nią słono zapłacić.
Nowa moneta kolekcjonerska NBP ma świętować powrót złota do skarbców banku centralnego. Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Jak tłumaczy NBP, okazją do emisji specjalnej monety w kształcie sztabki złota jest fakt, że po raz pierwszy od wielu lat w skarbcach banku centralnego znalazła się połowa posiadanego przez Polskę złota (czyli ok. 100 ton).

Narodowy Bank Polski w tym i ubiegłym roku kupił łącznie 126 ton złota. Obecnie nasz kraj posiada 228,6 ton tego kruszcu. Co ciekawe, do tej pory prawie całe polskie złoto było trzymane w podziemiach Banku Anglii. Robi tak wiele krajów, ale Polska postanowiła przeprowadzić skomplikowaną i drogą operację przetransportowania ok. połowy złota do Polski.


Moneta waży 8 gramów, wykonana jest z próby Au 999,9/100, a wyemitowana została w nakładzie do 2019 sztuk. Osoby, które rozważają jej nabycie, powinny się jednak przygotować na spory wydatek: cena monety wynosi 2,1 tys. zł.
Kolekcjonerska moneta NBP ma nominał 100 zł, a jej emisja ruszyła 18 grudnia.Fot. NBP
Złoto blokuje lotniska
Moneta będzie na pewno miłym prezentem dla kilkudziesięciu pasażerów lotniska w Poznaniu, pozwalającym upamiętnić ten moment, kiedy przez transport polskiego złota z londyńskiego skarbca nie zdążyli na swoje loty.

Pewnego listopadowego dnia ruch w porcie Poznań-Ławica został bowiem zablokowany przez "incydentalną operację lotniczą", którą okazał się właśnie transfer złota.

Dlaczego kupujemy złoto
Złoto ma dużą wartość dla państw zagrożonych destabilizacją lub położonych w specyficznych regionach. Złoto intensywnie skupuje zagrożona sankcjami Rosja, na drugim miejscu są zagrożone sankcjami Chiny. Zapasy tego metalu zwiększają też Turcja, Kazachstan i Indie. Chiny i Indie potrzebują też złota, bo bardzo szybko się rozwijają, a kruszec jest w tym przypadku gwarantem stabilizacji.