Naukowcy stworzyli plastikowe złoto. Jest 18-karatowe, superlekkie i uformowane z lateksu

Patrycja Wszeborowska
Oto wiadomość, która zelektryzuje miłośników złotej biżuterii i zegarków. Szwajcarscy badacze z ETH z Zurychu właśnie wytworzyli 18-karatowe złoto... z plastiku. W porównaniu do złota stworzonego ze stopu metali jest lekkie jak piórko, a wyglądem i pewnymi właściwościami nie odbiega od oryginału.
Naukowcy z ETH z Zurychu stworzyli lekkie, plastikowe złoto. Twitter.com / ETH
Plastikowe złoto
Wykorzystując matrycę z tworzywa sztucznego, wykonaną z włókien białkowych i lateksu polimerowego, a następnie osadzając na niej cienkie dyski ze złotych nanokryształów, naukowcy z ETH stworzyli lekkie złoto, które niebywale mało waży, a jednocześnie zachowuje właściwości 18-karatowego złota.

Jak przyznają naukowcy, złoto ma właściwości plastiku. Na przykład zrzucone z niewielkiej wysokości na twardą powierzchnię, zamiast wydawać metaliczny dźwięk, zabrzmi głucho niczym tworzywo sztuczne. Mimo to zachowuje pobłysk prawdziwego złota i może zostać wyszlifowane do pożądanego kształtu.


Wynalazek naukowców może zostać wykorzystany zarówno w tworzeniu złotej, lecz lekkiej biżuterii i zegarków, ale również do sprzętu elektronicznego. Plastikowe złoto doskonale nadaje się np. do katalizy chemicznej.

Polskie diamenty z laboratorium
Również Polacy na polu sztucznej biżuterii mają swoje osiągnięcia. Michał Jośko w serwisie naTemat.pl informował o diamentach stworzonych w laboratorium. Cały proces odbywa się w specjalnym reaktorze, imitującym warunki, w jakich powstają diamenty kopalne. Efekt finalny jest diamentem o dokładnie takich samych parametrach, co kamień wydobyty spod ziemi. Sprzedażą biżuterii ze sztucznymi diamentami zajmuje się firma W.Kruk.