Oni nie muszą się martwić o pracę. Oto najbardziej pożądane zawody w Polsce
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało prognozę „zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego”. Na liście znalazło się 24 najbardziej poszukiwanych zawodów na polskim rynku pracy.
Jak podkreślił na konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski, prezentowany przez resort wykaz jest wskazówką, w jakich kierunkach szkoły branżowe i technika powinny dokonywać naboru uczniów. Chodzi o to, by nie wypuszczały ze swoich murów ludzi mających później kłopoty ze znalezieniem pracy.
Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa to alfabetycznie: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik spawalnictwa i technik transportu kolejowego.
Samorządy otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w prezentowanych zawodach. Skorzystają z tego uczniowie rozpoczynający naukę w którejś z wymienionych w prognozie profesji.
Pożądane zawody 2020
Na początku roku na podstawie kilku zestawień i wypowiedzi ekspertów stworzyliśmy w INNPoland.pl listę najbardziej pożądanych zawodów w 2020 roku. Choć na topie wciąż nieodmiennie znajdują się programiści, jest też kilka zaskoczeń.
Jedną z ciekawostek jest obecność w zestawieniu tzw. „menedżerów ds. szczęścia”, coraz częściej poszukiwanych na rynku pracy. To osoby odpowiedzialne za budowanie zadowolenia i produktywności pracowników, motywowanie i afirmowanie ich oraz podtrzymujący wysoki poziom zaangażowania w działania firmy. • YouTube.com
Coraz większą popularnością wśród pracodawców cieszą się również przedstawiciele kierunków inżynieryjnych i technologicznych, tacy jak biotechnolodzy, mechatronicy, technologowie produkcji, ale również content managerowie, CRS project managerowie, specjaliści ds. employer brandingu. Pożądani są także fizjoterapeuci, masażyści, trenerzy oraz dietetycy.