To najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca. „Komórki” wrzącej plazmy są wielkości Teksasu

Patrycja Wszeborowska
National Science Foundation pokazała najdokładniejsze jak do tej pory zdjęcie i wideo powierzchni Słońca, wykonane teleskopem Inouye na Hawajach. Przybliżona słoneczna plazma wygląda jak poruszające się, płynne złoto.
Słońce z bliska wygląda jak złoty kruszec. National Science Foundation
Słońce z bliska
Pierwsze zdjęcia, pochodzące z 4-metrowego teleskopu słonecznego Daniela K. Inouye, powstały w połowie grudnia, jednak dopiero teraz trafiły do mediów. Robią ogromne wrażenie, tym bardziej, gdy zdamy sobie sprawę z rzeczywistego rozmiaru widocznych na zdjęciu struktur, przypominających komórki - wielkością odpowiadają stanowi Teksas w USA.
YouTube.com

Z kolei najmniejsze obiekty na zdjęciu, czyli małe, białe kropki pomiędzy plamami plazmy, są wielkości Manhattanu.

Bliskie zdjęcia Słońca to nie tylko doznanie wizualne - to również bardzo pożyteczne osiągnięcie naukowe. Dzięki tak dokładnym obserwacjom naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć potencjalnie groźne dla ludzi zjawiska słoneczne i pogodę kosmiczną.


– Chodzi o pole magnetyczne. Aby odkryć największe tajemnice Słońca, musimy nie tylko wyraźnie widzieć te maleńkie struktury z odległości 93 milionów mil, ale także bardzo precyzyjnie mierzyć w nich siłę pola magnetycznego i kierunek w pobliżu powierzchni Słońca, a także śledzić pola rozciągające się w najbardziej zewnętrznej atmosferze Słońca - jego koronie – mówi Thomas Rimmele, dyrektor Teleskopu Słonecznego Inouye, cytowany przez portal urania.edu.pl.

Słońce wygląda inaczej, niż się spodziewaliśmy

Chociaż wydaje się, że Słońce powinniśmy znać jak własną kieszeń, to tak naprawdę nigdy nie udało nam się naprawdę zbliżyć do naszej gwiazdy. Aż do teraz. Jak pisała Katarzyna Florencka z INNPoland.pl, już kilka pierwszych pomiarów przeprowadzonych przez przełomową misję NASA i sondę Parker Solar Probe ujawniło, że z bliska nasza gwiazda wygląda zupełnie inaczej niż z okolic Ziemi.

Przede wszystkim z przekazanych przez sondę danych wynika, że blisko powierzchni gwiazdy wiatr słoneczny jest niezwykle dynamicznym zjawiskiem: o wiele mniej stabilnym niż strumień plazmy docierający w okolice Ziemi.

Jedna rzecz zwróciła szczególną uwagę naukowców. Jak się okazało, blisko korony słonecznej pole magnetyczne potrafi gwałtownie się obracać, zmieniając swój kierunek i praktycznie odwracając się w stronę Słońca – zjawisko to może trwać od kilku sekund do nawet kilku minut.