Lidl wchodzi w deweloperkę. Powstaną modułowe mieszkania
Na pierwszy rzut ucha brzmi co najmniej dziwnie. Ale Lidl postanowił zawrzeć sojusz z firmą budowlaną i zbudować wspólnie apartamentowiec w Berlinie. Na parterze sklep, na górze mieszkania modułowe.
Czym jest budownictwo modułowe?
Lidl argumentuje, że to sposób na niedobory mieszkań w dużych miastach. Sieć od dłuższego czasu interesuje się tym sektorem. Budynek ma zostać niejako "złożony" z gotowych modułów pokojowych, które projektuje niemiecki partner inwestycji.
To pomysł obecny także w Polsce, choć najczęściej w formie domów. W INNPoland opisywaliśmy firmę Solace, która zajmuje się tego rodzaju inwestycjami. Architekt Piotr Pokorski, jeden z założycieli firmy, opracował i zbudował pierwszy modułowy dom w 2013 r. Akurat ich projekty to technologiczna wyższa liga, gdyż jest samowystarczalny dzięki np. fotowoltaice czy izolacji gazowej.
Szerzej rzecz ujmując, dom modułowy (lub kawalerka) przyjeżdża w kontenerze, jest tańszy, złożenie trwa znacznie krócej niż tradycyjna budowa, czystsze. Inna sprawa, że zależnie od potrzeb koszty mogą wzrastać - np. wylanie fundamentów, podpięcie do infrastruktury, brak wpływu na kosztorys czy wykorzystanie poszczególnych elementów. Wszystko zależy od firmy i technologicznego rozwiązania, na które się zdecydujemy.