Ranking jakości powietrza na świecie. Oto najbardziej zanieczyszczone miasta
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest równie szkodliwe, co palenie papierosów. Z tego powodu większość mieszkańców miast, w których stężenie szkodliwych pyłów jest bardzo wysokie, może zapomnieć o doskonałym zdrowiu. Najbardziej trujące powietrze znajduje się w Południowej Azji, co właśnie udowodnił raport IQAir Group i Greenpeace.
Najbardziej zanieczyszczone miasta
Spośród 5 tys. przebadanych w raporcie jakości powietrza za 2019 rok miast, przodują miejscowości indyjskie. Niestety nie jest to chwalebne wyróżnienie – na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 21 znajduje się właśnie w Indiach. Najbardziej zanieczyszczona okazała się stolica tego kraju, Delhi.Miasto miało zawrotnie wysoki wskaźnik 98,6 drobinek PM2,5, czyli drobin pyłu o średnicy 2,5 mikronów, które przedostają się przez płuca do krwiobiegu człowieka. Według WHO są to najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenia atmosferyczne.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia szacują, że tragiczny stan powietrza w indyjskiej stolicy zabiera jej mieszkańcom średnio trzy lata życia, jak podaje PAP.
Z kolei w pierwszej piątce krajów świata z najbardziej trującym powietrzem znalazły się Bangladesz ze średnim wskaźnikiem PM2,5 na poziomie 88,3. Jako następne uplasowały się Pakistan, Mongolia, Afganistan oraz Indie.