SPOP w Różanie.
Nadal nie ma chętnych na utworzenie drugiego składowiska odpadów promieniotwórczych. Na zdjęciu składowisko w Różanie nad Narwią. Fot. Paweł Wodzyński/East News
Reklama.

Odbyły się już dwa nabory na utworzenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych krótkożyciowych (NSPOP).

I oba bezowocne. Obecna suma rekompensat wynosi nie więcej niż 10,5 mln zł rocznie. Państwowa Agencja Prasowa podaje, że mimo to, żaden samorząd nie wyraził zgody na stworzenie składowiska.

Nowe składowisko odpadów promieniotwórczych w Polsce

Obecnie w Polsce działa tylko jedno składowisko powierzchniowe oznakowane symbolem promieniowania, z oficjalnym statusem Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, funkcjonuje od 1961 roku w miejscowości Różan nad Narwią, to ponad 100 km na północy wschód od Warszawy w starym carskim forcie wojskowym. Ma powierzchnię 3,045 ha.

Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Przyda nam się więc nowa infrastruktura do składowania niebezpiecznych odpadów.

Kolejne składowisko powinno być gotowe, nim odpalony zostanie pierwszy obiekt. Żaden samorząd jednak się nie pali, aby niebezpieczne odpady były u niego za progiem – chociaż po to właśnie ma być składowisko, aby te pozostawały pod kontrolą.

Rząd prowadzi poszukiwania chętnego od sierpnia 2023 roku.

Rozwiązanie? Większe dopłaty

Marchewka na zachętę nie wydaje się dość kusząca – wedle obietnic resortu przemysłu, gminie, na której terenie powstanie nowe NSPOP przysługiwać ma coroczna opłata z budżetu państwa, w wysokości 400 proc. dochodów z tytułu podatku od nieruchomości znajdujących się na terenie gminy, uzyskanych w roku poprzednim. Resort ustalił, że nie więcej niż 10,5 mln zł.

PAP ustaliła, że Ministerstwo Przemysłu rozważa zwiększenie benefitów. Mogą być finansowe, ale pod lupę wzięte zostaną też rozwiązania sprawdzone w innych krajach z atomem.

"Ze względu na brak pozytywnego efektu prowadzonych wcześniej prac, Ministerstwo Przemysłu podjęło działania mające na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań dotyczących wskazania potencjalnej lokalizacji" – przekazało MP. 

Korzyści ze składowiska odpadów promieniotwórczych

Oprócz oczywiście bezpiecznego miejsca, do ich składowania, są także inne. Jak nowe miejsca pracy, związane także z infrastrukturą do eksploatacji i inwestycjami towarzyszącymi, w tym budowie dróg.

Ministerstwo Przemysłu planuje również, aby przy obiekcie powstało centrum edukacyjnio-szkoleniowe. Ma być otwarte dla społeczeństwa i edukować specjalistyczne kadry.

Czytaj także: