
Osoby korzystające z programu "Czyste Powietrze" znalazły się w trudnej sytuacji. Od czerwca ubiegłego roku beneficjenci skarżą się na opóźnienia w wypłatach środków, a jak pisała "Gazeta Wyborcza", niektórym z tego tytułu grozi nawet bankructwo.
Rząd zapewnia, że dotychczasowa wypłata dotacji będzie nieprzerwana, a do tego program powróci w nowej odsłonie.
Problemy z programem "Czyste Powietrze"
Obecnie przyjmowanie nowych wniosków do programu "Czyste Powietrze", na termomodernizację domów i wymianę kopciuchów, jest wstrzymane od 28 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku. Wyjątkiem są wnioski o dofinansowanie od beneficjentów dotkniętych skutkami powodzi we wrześniu 2024 r. w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, śląskim.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał, że zawieszenie argumentowano koniecznością reformy i uszczelnienia systemu. W grudniu złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, w których zaszło podejrzenie popełnienia przestępstwa w ramach programu.
Fundusz kwestionuje umowy o wsparcie na kwotę ok. 600 mln złotych.
W piątek 24 stycznia wypłynęła kolejna transza środków dla beneficjentów, na łączną sumę 800 mln złotych, na 16 kont Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przez cały 2025 rok ma je zasilić łącznie 8 mld złotych. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich.
Nowy program ma ruszyć już wiosną.
Zobacz także
Czyste Powietrze 2.0 z aniołem stróżem
Nowa odsłona programu zacznie działać już 31 marca 2025 roku. NFOŚiGW w poniedziałkowej zapowiedzi poinformował, że do tego czasu rozstrzygną nabór na gminnych operatorów w programie, których nazwano "aniołami stróżami".
Udział operatorów ma być obowiązkowy w przypadku najuboższych wnioskujących, a kwalifikujących się do najwyższego progu wsparcia 136 tys. złotych. Ci operatorzy będą towarzyszyć beneficjentowi podczas inwestycji, od składania wniosku po rozliczenie.
Pojawią się również nowe zasady dofinansowania, w tym limity dotacji do kosztów jednostkowych i wypłata zaliczek na konta celowe beneficjentów. W przyszłym tygodniu gminy mają już poznać szczegółowe zarysy programu.
NFOŚiGW złożył do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o 10 mld dofinansowania na nowy program "Czyste Powietrze". Bank ma podjąć decyzję o wydaniu go do 18 marca.