Parlament Europejski, Bruksela.
Ogłoszono europejski program Clean Industrial Deal, mający zwiększyć konkurencyjność rynków UE i postawić na czysty przemysł. Fot. Wojciech Strożyk/Reporter/East News
Reklama.

Można już zapoznać się z planami programu Clean Industrial Deal, który zreformować plany energetyczne we Wspólnocie. Ponownie wzięto pod lupę kierunek polityki klimatycznej UE, aby pogodzić go z rozwojem konkurencyjności rynku europejskich firm oraz stworzenia warunków do inwestycji i produkcji energii, co ma doprowadzić do spadku cen energii.

W swoich wytycznych politycznych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zobowiązała się do realizacji Czystego Przemysłowego Ładu w ciągu pierwszych 100 dni Komisji, traktując priorytetowo konkurencyjność i dobrobyt UE.  

Przyjrzyjmy się szczegółom pakietu.

Clean Industrial Deal

Pakiet na rzecz czystego pomysłu ma uczynić dekarbonizację, czyli odchodzenie od energetyki węglowej, siłą napędową dla europejskiego przemysłu. W planach jest wspomniane wyżej obniżenie cen energii, ale również tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy i warunków do rozwoju przedsiębiorstw. W tym przez deregulację złożonych przepisów.

Co ogłoszono?

Przede wszystkim wzrost sektora czystych energii, który stanowi podstawę planu. Aby obniżyć ceny energii i zapewnić jej stabilność w Europie, przyjęto ośmiostopniowy Action Plan, którego elementy mają wystartować już w tym roku.

  • obniżenie podatków na elektryczność w państwach członkowskich UE,
  • integrację rynku energii, w tym promowanie długoterminowych umów na dostawy energii elektrycznej, przyśpieszenie procedur wydawania pozwoleń na projekty, wzmocnioną i elastyczniejsza sieć,
  • stabilizacja cen i rynku gazu, w tym znalezienie lepszych ofert na importowany gaz ziemny,
  • rozwój efektywności energetycznej – wsparcie dla podmiotów oferujących takie rozwiązania i aktualizacja przepisów dotyczących etykietowania energetycznego i ekoprojektu dla produktów,
  • utworzenie grupy zadaniowej ds. unii energetycznej, celem ujednolicenia cen energii w UE,
  • wzmocnienie konkurencyjności sektora przemysłowego w UE,
  • zapewnienie bezpiecznych dostaw energii do UE,
  • przygotowanie się na potencjalne kryzysy energetyczne, np. przez tymczasowe zwiększenie przepływów energii elektrycznej w transgranicznych połączeniach wzajemnych w określonych sytuacjach.
  • Konkurencyjność czystego przemysłu

    W ramach czystego ładu przemysłowego uruchomione zostanie ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji wytwarzanej w UE. 

    Przyjęto nowe Ramy pomocy państwa na rzecz czystego ładu przemysłowego, wzmocni się Fundusz innowacyjny i padła propozycja utworzenia Banku dekarbonizacji przemysłu.

    Ma pojawić się wsparcie dla przemysłu stalowego, metalurgicznego i chemicznego, uwzględniające dekarbonizację i rozwiązanie problemów nieuczciwej, globalnej konkurencji.

    Czytaj także:

    Nowe rozporządzenie InvestEU zwiększy kwotę gwarancji finansowych w celu wsparcia inwestycji związanych z wdrażaniem czystych technologii, mobilności i gospodarki odpadami. Ma to zmobilizować do 50 mld euro.

    Unia uruchomi również nowe umowy handlowe, w tym na rzecz partnerstwa na rzecz czystego handlu i inwestycji w celu dywersyfikacji łańcuchów dostaw.

    Uproszczeniu ulegnie mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, czyli unijnego narzędzia do ustalania cen emisji dwutlenku węgla podczas produkcji towarów charakteryzowanej wysoką emisją.

    logo
    Clean Industrial Deal w liczbach. Fot. zrzut ekranu/Komisja Europejska.

    Lepsza gospodarka odpadami

    Zapowiedziano, że w 2026 roku przyjęty zostanie Akt o gospodarce o obiegu zamkniętym, który ma przyśpieszyć proces zmniejszenia naszej realizacji globalnych zależności od państw trzecich i stworzyć nowe miejsca pracy.

    Do realizacji tego planu powstanie Unijne Centrum Surowców Krytycznych.

    Unia ma utworzyć obieg zamknięty, czyli promowanie recyklingu celem ograniczenia ilości odpadów i wydłużenia żywotności materiałów w przemyśle. Umowa zakłada wzrost zrównoważonej produkcji i maksymalizacji ograniczonych zasobów na starym kontynencie. Celem jest, aby do 2030 roku 24. proc. materiałów pochodziło z obiegu zamkniętego, przy osiągnięciu jego wartość 100 mld euro.

    Wzmocnienie siły roboczej

    W parze z nowym planem transformacji ma iść wzrost miejsc pracy – wedle zapowiedzi 500 tys. w całej Wspólnocie. Unia zamierza inwestować w wykwalifikowanych pracowników, w tym w sektorze czystych technologii, cyfryzacji i przedsiębiorczości.

    Programy kształcenia ma wzmocnić Erasmus+i ma również być rozwiązaniem na problem niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w kluczowych sektorach. Na ten cel przeznaczone zostanie dofinansowanie 90 mln euro. Ma on ujednolicić rynek pracy w UE.

    Do tego zapowiedziano ograniczenie biurokracji i lepszą koordynację polityki na szczeblu unijnym, jak i krajowym.

    Z pełnym dokumentem Clean Industrial Deal zapoznacie się na stronie Komisji Europejskiej, tutaj.

    Czytaj także: