Szybko zaktualizuj smartfona i router. Miliard urządzeń zagrożonych

Patrycja Wszeborowska
Kr00k to odkryta właśnie podatność w układach Wi-Fi, która pozwala osobom postronnym przechwycić potencjalnie poufną komunikację między urządzeniami. Eksperci ustalili, że problem może dotyczyć ponad miliarda urządzeń, w tym produktów znanych marek.
W popularnych układach sieci Wi-Fi wykryto podatność na cyberataki. Fot. pxhere.com

Zagrożenia Wi-Fi

Badacze z ESET, sprawdzając popularną lukę KRACK w układach Wi-Fi dostarczanych przez firmy Broadcom i Cypress, odkryli coś, czego się nie spodziewali. Podatność o nazwie Kr00k (CVE-2019-15126) okazała się przejawiać w formie rozłączania sieci Wi-Fi, co może być wykorzystane przez napastników w celu kradzieży wrażliwych danych.

Eksperci uznali, że w przypadku ataku hakerskiego reinstralacja klucza szyfrowania będzie miała zerową wartość. Użytkownik samodzielnie sobie z problemem nie poradzi, lecz na szczęście nie musi. Dostawcy wadliwych układów Wi-Fi, czyli Broadcom oraz Cypress, już wypuścili dla swoich produktów odpowiednie łatki.


Aby uchronić się przed ewentualnymi atakami, wystarczy zatem zaktualizować oprogramowanie w swoich sprzętach, które posiadają dostęp do sieci Wi-Fi – telefonach, laptopach, urządzeniach z systemem smart home, punktach dostępowych Wi-Fi czy routerach.

Jak podaje portal zdnet.com, zagrożone mogą być produkty marek Amazon (Echo, Kindle), Apple (iPhone), Samsung (Galaxy) czy Xiaomi (Redmi) oraz punkty dostępowe Asus i Huawei.

Drukarki źródłem cyberataków

Jakiś czas temu w INNPoland.pl pisaliśmy o często pomijanym w kwestiach bezpieczeństwa internetowego aspekcie, jakim są drukarki. Te urządzenia nierzadko stają się obiektem cyberataków. Te pozornie bezpieczne urządzenia w rzeczywistości często nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń przed internetowym włamaniem.

Kilka lat temu badacze z Horst Görtz Institute Ruhr-University Bochum przeprowadzili kompleksowe badanie bezpieczeństwa drukarek sieciowych. Okazało się, że ogromna większość modeli jest podatnych na cyberataki. W rzeczywistości mniej niż 2% drukarek klasy korporacyjnej i urządzeń wielofunkcyjnych jest bezpieczne. Według Instytutu Ponemon 56 proc. przedsiębiorstw nie uwzględnia tych urządzeń w swojej strategii ochrony.