Podatek dla najbogatszych Polaków właśnie wchodzi w życie. Istnieje jednak sposób, by go uniknąć
Danina solidarnościowa, nazywana również „janosikowym” to w praktyce trzeci próg podatkowy. Zapłacą ją najbogatsi Polacy, zarabiający powyżej miliona złotych rocznie. Znajdzie się jednak sporo wyjątków od reguły.
Jak uniknąć daniny solidarnościowej?
Przedsiębiorcy, osoby pracujące na etacie, dziele, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim, zarabiające na wynajmie mieszkań czy sprzedające papiery wartościowe – wszyscy zapłacą 4 proc. podatku od dochodu, jeśli przekracza on milion złotych rocznie. Daninę należy zapłacić do końca kwietnia wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej.Jak zauważa „Rzeczpospolita”, wielu milionerów nowego podatku uniknie. Chodzi o posiadających własny biznes twórców, głównie programistów, ale również osób zarabiających na wynalazkach, wzorach przemysłowych i użytkowych oraz produktach leczniczych.
Przykładem jest przywołana przez dziennik interpretacja skarbówki w sprawie informatyka pracującego nad autorskim, innowacyjnym oprogramowaniem i zarabiającego na sprzedaży licencji na jego użytkowanie. Fiskus potwierdził, że takie dochody wykluczają programistę z płacenia nowego podatku. Może on dalej rozliczać się preferencyjną 5-proc. stawką PIT z ulgą Ip Box (czyli od dochodu z praw własności intelektualnej).
Oprócz tej grupy przedsiębiorców, nowa danina nie obejmie również rentierów, czyli osoby mających dochody pasywne, np. z dywidend czy odsetek. Podatku nie będą musiały płacić również osoby sprzedające nieruchomość poza działalnością gospodarczą. Warto pamiętać również, że nowa danina obowiązuje osoby fizyczne, a nie prawne.
Pomoc dla niepełnosprawnych
Nowy podatek zapłacą osoby zarabiające średnio około 87 tys. złotych miesięcznie. Takie zarobki miało osiągnąć w zeszłym roku około 25 tysięcy podatników, jak pisaliśmy w INNPoland.pl. Podatek jest fundamentem systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim - Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Eksperci szacują, że z tego tytułu powinno do Funduszu wpłynąć około 1,2 mld zł.