GUS ma sporządzić spis rolników. Ale zbiera wrażliwe informacje o nas wszystkich

Katarzyna Florencka
W tym roku odbywa się powszechny spis rolny – ci z nas, którzy rolnikami nie są, najpewniej nie mają o tym pojęcia. A powinni. Okazuje się, że w ramach tego spisu zbierane są nie tylko informacje o rolnikach, ale o nas wszystkich.
Przy okazji powszechnego spisu rolnego GUS zbiera informacje o wszystkich obywatelach. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Mowa tutaj o danych wrażliwych: imieniu i nazwisku, numerze PESEL, adresie zameldowania i do kontaktu oraz numerze telefonu. Te wszystkie dane do 9 marca mają przekazać Głównemu Urzędowi Statystycznemu operatorzy telekomunikacyjni, kablówki i platformy satelitarne.

Jak zauważają dziennikarze "Rzeczpospolitej", termin ten został przedłużony (pierwotnie wszystkie dane miały być przekazane do 28 lutego), a w oficjalnym komunikacie GUS odpowiedział na "wątpliwości" dostawców informując, że na mocy ustawy są oni zwolnieni z tajemnicy telekomunikacyjnej.

Przekazywanie danych wrażliwych

Trudno się w sumie dziwić wątpliwościom, które widać mają niektórzy dostawcy. Oni sami wszak nie wiedzą, kto z ich klientów jest rolnikiem, a kto nie. A przekazywanie na taką skalę gigantycznych baz danych (według szacunków, państwo zdobędzie w ten sposób dane ponad 20 mln obywateli) wydaje się proszeniem o problemy.


Jeśli taka baza miałaby w którymś momencie wyciec, byłaby to prawdziwa katastrofa. A jest to dopiero pierwszy duży spis w nadchodzącym czasie. W przyszłym roku odbędzie się bowiem Narodowy Spis Powszechny: co oznacza, że w 2021 r. telekomy będą przesyłać dane wrażliwe nawet kilkukrotnie.

Spis powszechny w internecie

Powszechny spis ludności przeprowadzany jest co 10 lat, najbliższy będzie miał miejsce w 2021 r. W przeciwieństwie do poprzednich spisów, ten zostanie przeprowadzony za pomocą aplikacji internetowej. Dzięki temu nie trzeba będzie zatrudniać tylu rachmistrzów, jak do tej pory, a co za tym idzie – budżet państwa oszczędzi aż 150 mln zł.

Jednak możliwe, że oszczędzoną kwotę „zje” kampania informacyjna NSP. Według rządowego projektu w mediach publicznych zostanie wyemitowanych aż 200 godzin spotów informujących, jak wypełnić formularze w internecie. Z tego aż 140 godzin zabierze ogólnopolska i regionalna telewizja.

Narodowy Spis Powszechny jest najobszerniejszą informacją statystyczną o polskiej ludności oraz warunkach jej bytowania, m.in. edukacji, finansów czy nieruchomości. Jak pisał portal naTemat.pl, w 2012 r. po raz pierwszy w historii Polakom dano możliwość wskazania podwójnej tożsamości.