Pranie gotówki w NBP. Pieniądze są odkażane, zanim trafią do banków i klientów

Marcin Długosz
Jak prewencyjna kwarantanna, to na całego. NBP zdaje sobie sprawę, że gotówka to siedlisko wirusów i bakterii, dlatego poddaje ją kwarantannie. Do banków komercyjnych trafi "czysty", odkażony pieniądz, przynajmniej czysty chwilowo.
Na gotówce przenoszą się wirusy i bakterie. NBP podjęło odpowiednie kroki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Fot. 123rf.com
WHO już na początku marca przypominała coś, co powinno być wiadome każdemu rozsądnemu osobnikowi - że pieniądze przechodzące z rąk do rąk są siedliskiem wirusów i bakterii, dlatego - zwłaszcza w kontekście wówczas jeszcze epidemii koronawirusa - warto z gotówki zrezygnować na rzecz płatności kartą.

Na marginesie pisząc, niektórzy nasi czytelnicy z jakiegoś powodu odebrali to jako zamordyzm, skandal i aksamitne zaproszenie do zupełnej rezygnacji z papierowego pieniądza, a tym samym poddanie się totalnej inwigilacji.

NBP i "pranie" gotówki - prewencja przed koronawirusem


Wracając do rzeczywistości, NBP poważnie potraktował zarówno obecną sytuację w Polsce, jak i pierwotne ostrzeżenie WHO. Jak donosi forsal.pl, poddał papierowe pieniądze kwarantannie. Do Banku Centralnego trafia gotówka z banków komercyjnych, tam poddawana jest dwutygodniowej kwarantannie i odkażaniu w temperaturze powyżej 150 st. C, do banków wraca czysta.


Chiny czyszczą lub niszczą gotówkę przez COVID-19


Bank zasugerował się prewencją Chin, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa. Jak pisał w w połowie lutego CNN, tamtejszy rząd wydał bankom nakaz dezynfekcji gotówki ultrafioletem i wysokimi temperaturami oraz przechowywanie jej przez 7 do 14 dni, nim wróci do klientów.


Pieniądze pochodzące z obszarów o bardzo wysokim ryzyku były wysyłane bezpośrednio do centralnego banku, gdzie miały zostać zniszczone. Tamtejsze media donosiły, że wyemitowano ok. nowych 4 mld juanów (ponad pół miliarda dol.), by wyrównać ubytki.

Tymczasem, dmuchając na zimne, KNF poprosił NBP o wsparcie w procedurze zwiększenia limitów płatności kartą bez PINu do wartości 100 zł.

Jak pisał siostrzany natemat.pl, liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce stale rośnie. W czwartek zmarła pierwsza ofiara Covid-19.