Zaskakujące efekty rozprzestrzeniania się wirusa. Wpłynął dobrze na nasze zdrowie

Izabela Wojtaś
Pandemia COVID-19 z dnia na dzień staje się coraz bardziej przytłaczająca, wraz z rosnącymi obostrzeniami, liczbą ofiar śmiertelnych na całym świecie i spowolnieniem gospodarki naukowcy zaobserwowali jednak nieoczekiwane korzyści zdrowotne.
Eksperci wskazują, w jaki sposób COVID-19 wpłynął na globalne zanieczyszczenie powietrza i nasze zdrowie. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Obrazy satelitarne udostępnione przez NASA, obliczenia wykonane przez ekonomistę Marshall Burke i badaczy z ESA pokazują, że z powodu pandemii koronawirusa płyną dla nas nieoczekiwane korzyści zdrowotne.

Skutek uboczny koronawirusa

Jak czytamy na portalu SciencAlert, eksperci ESA zaobserwowali na zdjęciach satelitarnych z północnych Włoch duży spadek zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza dwutlenku azotu, gazu emitowanego głównie przez samochody, ciężarówki i niektóre zakłady przemysłowe.


Na razie nie ma badań mówiących o rzeczywistym wpływie na zdrowie, jaki przyniosą zmniejszone emisje, ale biorąc pod uwagę to, co wiemy o niebezpieczeństwach związanych z zanieczyszczeniem powietrza, prawdopodobne jest, że bezpośrednia korzyść będzie naprawdę znacząca.

Jak informowaliśmy niedawno, podobną tendencję zaobserwowano w Chinach. Spowolnienie ekonomiczne wynikające z prób zatrzymania rozprzestrzeniającego się wirusa, przyczyniło się do poprawy powietrza w Chinach. Zamknięcie zakładów przemysłowych i apele rządu, by ludzie zostali w domach, doprowadziło do gwałtownego spadku spalania paliw kopalnych u największego emitenta gazów cieplarnianych na świecie.

Marshall Bruke w komunikacie na stronie G-FEED, napisał, że redukcja zanieczyszczenia powietrza w Chinach spowodowana zaburzeniami gospodarczymi prawdopodobnie uratowała w Chinach dwudziestokrotnie więcej osób niż w chwili obecnej zmarło z powodu zakażenia wirusem w tym kraju.

Smog zabija tysiące ludzie rocznie


Pod koniec 2018 r. informowaliśmy o tym, że wg resortu zdrowia smog zabija ok. 67 tys. Polaków rocznie. Powoływaliśmy się wtedy na raport resortu, który wskazywał, że w 2017 r. liczba zgonów wyniosła 405,6 tys. osób i w stosunku do 2016 r. wzrosła ledwie o 3,77 proc.

Naukowcy straszą smogiem od lat. Wskazują, że oddychanie skażonym powietrzem jest równie szkodliwe, co palenie papierosów, a nawet powoduje obniżenie poziomu inteligencji.