Fatalna sytuacja polskich firm. Aż 70 proc. z nich może zacząć zwalniać

Izabela Wojtaś
55 proc. firm już odczuwa poważne skutki pandemii. Bez rządowego wsparcia 47 proc. zacznie zwalniać w ciągu trzech tygodni, 68 proc. firm może się zamknąć, a 69 proc. zacznie redukować zatrudnienie – takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan.
Bez pomocy państwa w ciągu trzech tygodni zaczną się zwolnienia. Dotkną nawet 70 proc. firm. Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Tak źle jeszcze nie było

Eksperci zapytali 800 firm o skutki pandemii koronawirusa dla prowadzonych przez nich biznesów i o to, jak to wpływa na sytuację osób zatrudnionych. Badanie online Konfederacja przeprowadziła w dniach 23 ‒ 25.03.2020 r. Odpowiedzi, które otrzymali, nie napawają optymizmem.

55 proc. pytanych firm już dziś bardzo poważnie odczuwa skutki pandemii. 69 proc. planuje redukcje zatrudnienia, a 47 proc. powiedziało, że na pomoc państwa może poczekać maksymalnie 3 tygodnie, potem zacznie zwalniać pracowników

– Im więcej firm i miejsc pracy obejmiemy pomocą, tym łatwiej będzie poradzić sobie z wychodzeniem z tej sytuacji i powrotem do normalności – napisał na Twitterze Jacek Męcina.

W najgorszej sytuacji są mikrofimy, planują zwolnienia

Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, w najgorszej sytuacji są firmy z sektora MSP. Mali przedsiębiorcy z powodu koronawirusa z dnia na dzień stracili swoje dochody. Nie mogą pracować, a muszą ponosić koszty swoich działalności, tzn. płacić czynsze czy pensje pracownikom. Martwią się o siebie i swoich pracowników. Bez rozwiązań pomocowych ze strony państwa sobie nie poradzą.


Potwierdzają to wyniki ankiety Konfederacji Lewiatan. Choć prawie wszyscy badani przedsiębiorcy odczuwają skutki pandemii, to aż 55 proc. już dziś ocenia te skutki jako bardzo poważne. Większość z nich to małe biznesy. Im mniejsza firma, tym sytuacja jest gorsza. Wśród mikrofirm (do 9 pracowników) w bardzo poważnej sytuacji znajduje się 63 proc. badanych.

Skutek? Planują redukcję zatrudnia. Najgorsza sytuacja jest w firmach małych – aż 72 proc. z nich planuje zwolnienia, i średnich – tu aż 80 proc. myśli o cięciach etatów. W ciągu dwóch miesięcy, aż 54 proc. pytanych firm planuje zwolnić 20-50 proc. załogi.