Największe pułapki wideokonferencji. Oto jak ich unikniesz

Patrycja Wszeborowska
Z powodu epidemii koronawirusa wielu z nas swoich kolegów z biura lub kontrahentów biznesowych widuje teraz jedynie na ekranie komputera. I choć wydawałoby się, że we wzięciu udziału w wideokoferencji nie ma nic trudnego, rzeczywistość #homeoffice2020 potrafi zweryfikować te przekonania. Oto rzeczy, o których warto pamiętać podczas wideopołączenia.
Do biznesowej wideokonferencji warto się przygotować. 123rf.com

Zorganizuj swoją przestrzeń

Hałasujący domownicy lub dźwięk wirującej pralki to odgłosy, których obecność na spotkaniu online nie należy do pożądanych. Jeśli twoi współlokatorzy czy członkowie rodziny również utknęli w domach, poinformuj ich wcześniej, że będziesz przeprowadzał ważną wideokonferencję i w miarę możliwości zamknij się w oddzielnym pokoju. Jeśli nie możesz uzyskać prywatności, użyj słuchawek.

Ważny jest również twój obraz podczas połączenia. Zadbaj o to, by twoja twarz była dobrze oświetlona i by widać ją było w całości. Nie siedź ani zbyt blisko, ani zbyt daleko kamery. Upewnij się również, że przestrzeń dookoła ciebie nie jest zabałaganiona - a jeśli nie masz czasu na porządki, skorzystaj z wirtualnego tła, np. Rozmycia, by ukryć domowy rozgardiasz.

Zadbaj o swój wygląd

Siedzenie w domu sprzyja noszeniu bluzy i dresów całymi dniami, również w trakcie pracy. Jednak taki outfit podczas ważnego połączenia biznesowego może sprawić niekoniecznie dobre wrażenie na twoim rozmówcy. Ubierz się więc tak, jakbyś ubrał się na spotkanie osobiste.


Jak radzi portal theverge.com, lepiej unikać wzorów i pasków na ubraniach - kamery mogą sobie z nimi nie poradzić. Warto zrezygnować też z całkowicie białej lub czarnej koszuli - aparat może automatycznie dostosować do niej jasność, przez co nasza twarz może stać się niewidoczna.

Podczas połączenia

Jeśli pierwszy raz używasz oprogramowania do wideokonferencji, warto je przetestować przed pierwszym użyciem, by oszczędzić sobie stresu. Zadbaj też o to, by bateria urządzenia, z którego rozmawiasz, była naładowana.

Jeśli podczas rozmowy chcesz zadać jakieś pytanie lub poruszyć ważną kwestię, zamiast przerywać rozmówcy głosem możesz napisać, o co ci chodzi na czacie lub podnieść rękę, sygnalizując, że chcesz coś dodać. Ta forma może się sprawdzić podczas wideokonferencji w szerszym gronie.

Podczas rozmowy z kilkoma osobami dobrym pomysłem jest również wyciszenie swojego połączenia, jeśli akurat nic nie mówisz. Twój mikrofon może bowiem wychwytywać szumy tła, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy. W sytuacji, w której musisz wstać zza biurka, dobrym pomysłem jest wyłączenie opcji wideo, by nie zakłócać przebiegu spotkania.