Tak będzie wyglądać nasz powrót do pracy. Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia
Utrzymanie w miarę możliwości pracy zdalnej, stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa czy ułatwienie pracownikom indywidualnych dojazdów do pracy – to niektóre z zaleceń opublikowanych przez PIP dla firm, które na nowo rozpoczynają działalność w swoich biurach.
– Niezależnie od faktu, czy zagrożenie przybierze postać chroniczną, czy możliwe będzie szybkie wyeliminowanie patogenu z przestrzeni publicznej, zbliża się czas powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy – stwierdził.
Powrót po kwarantannie: zalecenia PIP
Inspektor zaleca przede wszystkim, aby pracodawcy dokonali przeglądu i aktualizacji procedur bezpieczeństwa w firmie – biorąc pod uwagę również wpływ zagrożenia koronawirusem dla zdrowia psychicznego pracowników. Następnie powinni stworzyć plan powrotu, obejmujący środki bezpieczeństwa, które pozwolą zarówno normalnie pracować, jak i ograniczą ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.Choć wiele osób garnie się do powrotu do biura, w pierwszym okresie na pewno nie powinno się całkowicie rezygnować z pracy zdalnej; na miejscu powinny być wykonywane jedynie kluczowe prace. Łyszczek zachęca również do tego, aby "minimalizować obecność stron trzecich i osób postronnych" w miejscu pracy.
Jeśli sytuacja na to pozwala, najbardziej narażeni pracownicy (np. osoby starsze, przewlekle chore czy kobiety w ciąży) powinny mieć możliwość pracowania z domu. Inne osoby powinny być w miarę możliwości również izolowane, np. przez pracę w pustych salach.
Ochrona pracowników
Wiesław Łyszczek zaleca również, aby w widocznych miejscach rozwiesić plakaty informujące o zasadach zachowania w firmie, np. zasadach higieny rąk czy korzystania z maseczek i rękawiczek. – Dobrą praktyką, ograniczającą możliwość zainfekowania wirusem zakładu pracy jest zastosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do biur i hal produkcyjnych – dodaje.Pracodawcy powinni również ułatwić swoim podwładnych korzystanie z transportu indywidualnego, udostępniając np. miejsca parkingowe lub miejsca do bezpiecznego przechowywania rowerów.
Inspektor zaleca również aby zachować szczególną uwagę przy dużej nieobecności pracowników: dodatkowe obciążenie pracą innych powinno trwać jak najkrócej i nie zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu.
– Istotną rolę w monitorowaniu sytuacji i w zapobieganiu nadmiernemu obciążeniu pracą poszczególnych pracowników pełnią ich bezpośredni przełożeni. Należy przestrzegać przepisów w zakresie czasu pracy i okresów odpoczynku – dodaje.