Koszt pandemii przyprawia o zawroty głowy. Świat zapłaci za nią biliony dolarów

Katarzyna Florencka
Nowe szacunki ekonomistów z Asian Development Bank wskazują, że pandemia koronawirusa może kosztować światową gospodarkę od 5,8 do 8,8 bln dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż ta sama organizacja przewidywała na początku kwietnia.
Eksperci z ADB oceniają, że pandemia koronawirusa może kosztować światową gospodarkę nawet 8,8 bln dolarów. Fot. 123rf.com

Koszt koronawirusa

ADB ostrzega, że gospodarczy koszt koronawirusa na całym świecie może wynieść od 5,8 do 8,8 bln dol., co stanowi od 6,4 do 9,7 proc. światowego PKB. Obydwa szacunki oparte są na długości ograniczeń w poruszaniu się i prowadzeniu interesów: niższa kwota zakłada, że zniesione będą po trzech miesiącach, a z kolei wyższa przewiduje pół roku restrykcji.

Jeszcze w kwietniu ADB przewidywało, że globalny koszt epidemii będzie się wahał w granicach 2 do 4,1 bln dol., czyli 2,3 do 4,8 proc. światowego PKB.

Eksperci podkreślają, że nie do przeceniania w obecnej sytuacji jest rola rządów: mogą one wprowadzać programy łagodzące wpływ epidemii na gospodarkę. Zachęcają m.in do zwiększenia wydatków na opiekę zdrowotną, ochrony zatrudnienia, zarządzania zakłóconymi łańcuchami dostaw oraz wspierania handlu elektronicznego.

Polska gospodarka hamuje

Tymczasem, jak pisaliśmy w INNPoland.pl, polska gospodarka zachwiała się najmocniej od 22 lat. Ale jest nieco lepiej niż oczekiwali ekonomiści. Polski PKB spadł w pierwszym kwartale o 0,5 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku i wzrósł o 1,9 proc. w zestawieniu z pierwszym kwartałem 2019 roku


W kwietniowej aktualizacji programu konwergencji rząd prognozował spadek PKB w 2020 r. o 3,4 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał, że PKB spadnie nam o 4,6 proc. w tym roku i wzrośnie o 4,2 proc. w 2021 r.

– Oczekujemy, że PKB w 2020 r. spadnie o 4,3 proc. z powodu zakłóceń w działalności gospodarczej spowodowanej zamrożeniem oraz bezprecedensowym spadkiem popytu zewnętrznego. W 2021 r. PKB powinien odbić i wzrosnąć o ok. 4 proc., dzięki silnemu ożywieniu w konsumpcji gospodarstw domowych. Niemniej jednak w horyzoncie projekcji PKB raczej nie powróci do poziomów z 2019 r. – podała w raporcie Komisja Europejska.

Nasz wynik wypada jednak w miarę nieźle w porównaniu z innymi krajami Europy. Niedawno podawaliśmy, że produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii spadnie o 14 proc. w tym roku, po bezprecedensowym spadku o ponad 25 proc. w drugim kwartale.