Premier nie będzie nakazywał Szumowskiemu ujawniania majątku żony. Poczeka na podstawę prawną

Patrycja Wszeborowska
– Mam pełne zaufanie do Łukasza Szumowskiego – zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytanie o majątek rodziny ministra zdrowia i niejasności dotyczące zakupu maseczek i sprzętu ochronnego przez jego resort. Głowa państwa zapowiedział również, kiedy ujawnione zostaną majątki rodzin polityków.
Majątek żony ministra Szumowskiego zostanie ujawniony wtedy, gdy pojawi się ustawa - zapowiedział premier. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Majątki rodzin zostaną ujawnione

Na antenie radia RMF FM premier Morawiecki został zapytany o to, czy namówi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, by ten ujawnił swój majątek oraz majątek jego żony. – Zrobił to Rafał Trzaskowski ostatnio, nie czekając na ustawę, bo ona, przypomnijmy, jest od prawie roku w Trybunale Konstytucyjnym – zaznaczył dziennikarz.

Premier nie odpowiedział wprost na pytanie. Przypomniał jedynie, że ustawa dotycząca ujawniania majątków rodzin polityków jest obecnie w trybunale Konstytucyjnym i czeka na wyrok. Wyjaśnił, że jak będzie do tego podstawa prawna, to "zostanie to zrobione".


– Jest absolutnie pełna przejrzystość finansowa i w ten sposób patrząc na życie publiczne, naprawdę w życzyłbym naszym przeciwnikom politycznym, żeby byli tak przejrzyści finansowo w porównaniu do nas – mówił Morawiecki.

Zaznaczył jednocześnie, że zarówno on, jak i minister Szumowski wypełnili oświadczenie majątkowe „tak jak trzeba i nie ma tutaj absolutnie nic do ukrycia”.

Ustawa o jawności majątków rodzin polityków w TK

Ustawa w sprawie jawności majątków rodzin najważniejszych urzędników, skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego, zobowiązuje osoby pełniące najważniejsze funkcje w państwie do ujawnienia informacji o majątkach ich małżonków oraz dzieci. Także tych, które mają osobne gospodarstwa domowe.

Nowe zasady obejmą m.in. rodziny premiera, ministrów, posłów, posłów do PE, senatorów, prezesów: Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych.