Biznes ma w Polsce ciężkie życie. Gdzie indziej jest gorzej, ale to słaba wymówka

Katarzyna Florencka
Polska spadła o kilkanaście pozycji w tegorocznym rankingu krajów, w których najtrudniej jest prowadzić biznes. Jest to jednak tylko wynik pogorszenia sytuacji gdzie indziej: nasz kraj pozostaje mocno nieprzyjazny dla inwestorów.
Polska spadła w rankingu krajów o najgorszych warunkach do prowadzenia biznesu, ale to przez pogorszenie sytuacji w innych państwach. Fot. Pexels
W tegorocznym zestawieniu "Global Business Complexity Index", które ocenia państwa pod kątem złożoności przepisów regulujących prowadzenie biznesu, Polska zajęła 14. miejsce w Europie (na szczycie rankingu znajdują się kraje najmniej przyjazne inwestorom).

Firmom nie jest lepiej

To awans o cztery miejsca w porównaniu z zeszłym rokiem, jednak nie wynika to z realnej poprawy warunków w naszym kraju, ale z pogorszenia gdzie indziej.

– Lepsza pozycja naszego kraju w tegorocznym badaniu może sugerować, że w Polsce w porównaniu z zeszłym rokiem jest łatwiej prowadzić biznes. Niestety tak nie jest. Zmiana pozycji w rankingu wynika raczej z roszad jakie miały miejsce w odniesieniu do innych krajów. To smutna konstatacja – stwierdza Joanna Romańczuk, dyrektor zarządzająca polskiego oddziału TMF Group, autorów raportu.


Jak dodaje, firma z zagranicy planująca rozpocząć działalność w Polsce ma przed sobą trudne zadanie: – Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską, może trwać bardzo długo – wylicza.

Co jest nie tak z polskim systemem podatkowym?

Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland.pl, w przygotowywanym co roku przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego raporcie "Paying Taxes", który ocenia jak bardzo przyjazne pod kątem podatkowym są państwa, Polska wypada blado. W zeszłym roku w rankingu 190 krajów uplasowaliśmy się na 77 miejscu.

Z raportu wynika, że polscy przedsiębiorcy wyjątkowo dużo czasu poświęcają realizacji obowiązków podatkowych i składkowych – aż 334 godziny w ciągu roku. Z kolei całkowita stopa opodatkowania wynosi 40,8 proc.

Mniejsze obciążenia administracyjne, łatwiejsze i mniej czasochłonne procedury czy bardziej przyjazny przedsiębiorcom system podatkowy w Europie mają m.in. Irlandia, Dania, Finlandia (kraje z pierwszej dziesiątki zestawienia), jak również Estonia (12), Łotwa (16), Litwa (18), Rumunia (32), Czechy (53), Węgry (56) czy Ukraina (65).