Zachody Słońca są spektakularne nie tylko na Ziemi. Tak wyglądają na innych planetach
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałby zachód Słońca obserwowany z powierzchni innej planety? Odpowiedzi na to pytanie mogą nieźle zaskoczyć! Brąz, turkus, delikatny błękit – możliwości są niezliczone. A część z nich możemy podziwiać na symulacji stworzonej przez naukowca NASA.
Wieczornej imprezie na Uranie towarzyszyłoby spektakularne widowisko: zachodzące Słońce zmieniałoby barwę nieba z soczyście niebieskiej do turkusowej. A gdyby udać się na Tytana, czyli jeden z księżyców Saturna, moglibyśmy podziwiać przejście od żółtego nieba, przez pomarańcz, aż do brązu.
Niebieskie zachody Słońca na Marsie
Wygląd zachodu Słońca na innych planetach Układu Słonecznego jesteśmy sobie więc w stanie wyliczyć i zobrazować na symulacji – ale czy kiedykolwiek udało się jakiś uchwycić na zdjęciu? Otóż tak: w 2005 r. marsjański łazik Spirit uchwycił na zdjęciu znikającą za horyzontem tarczę Słońca. Wyraźnie tam widać, że marsjański zachód Słońca ma barwę niebieską.Zachód Słońca na Marsie ma kolor niebieski.•Fot. NASA/JPL/Texas A&M/Cornell
Od czego zależy kolor nieba?
Jego działanie najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie Ziemi. Atmosferę naszej planety tworzą przede wszystkim azot i tlen. Tak się składa, że wyjątkowo dobrze rozpraszają one krótsze fale elektromagnetyczne, czyli właśnie niebieskawą część światła widzialnego. Dzięki temu w ciągu dnia nasze niebo ma barwę błękitną – przy czym sama tarcza słoneczna łączy już dłuższe fale, dające kolory żółte i czerwone (dlatego z ziemskiej perspektywy Słońce jest żółte, ale już z widziane z kosmosu – białe).Kiedy jednak Słońce zaczyna zbliżać się do horyzontu, jego światło zaczyna "przebijać się" do obserwatora przez niższe części atmosfery, które mają większą gęstość. W ten sposób z linii wzroku obserwatora znika spora część krótszych fal, a naszym oczom ukazuje się piękny, krwistoczerwony zachód Słońca.
Inaczej sprawa ma się natomiast na Marsie. Znajdujący się w tamtejszej atmosferze pył rozprasza po całym niebie przede wszystkim światło żółte i czerwone – dzięki czemu marsjański nieboskłon w ciągu dnia ma barwę miedzianą. Ale już zachód Słońca na Marsie jest... niebieski. Odwrotnie niż w przypadku Ziemi, na Marsie "bliżej" Słońca trzyma się bowiem właśnie światło niebieskie.