logo
Grzegorz Wrochna został odwołany ze stanowiska prezesa POLSA. Fot. Filip Naumienko/Reporter
Reklama.

Informacje przekazano z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

"Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk z dniem 11 marca 2025 r. odwołał pana Grzegorza Wrochnę ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej" – podano w oficjalnym komunikacie.

Odwołanie prezesa POLSA

Grzegorz Wrochna kierował POLSA od 2021 roku. Rzeczniczka resortu rozwoju przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że przyczyną odwołania prezesa były "nieprawidłowości w wykonywaniu zadań związanych z agencją". W ministerstwie trwa rozpatrywanie kandydatur na nowego szefa POLSA.

Po tym komunikacie nietrudno sięgnąć pamięcią do incydentu z 19 lutego bieżącego roku. Około godziny 5:00 nad Polską doszło do rozpadu rakiety Falcon 9 od SpaceX. Ważący około czterech ton drugi człon rakiety spadł na terenie Wielkopolski. Ministerstwo Obrony Narodowej nie otrzymało komunikatu o zagrożeniu. Oficjalnie potwierdzono, że nota o tym została wysłana na… niewłaściwą skrzynkę mailową.

Polska Agencja Kosmiczna oświadcza, że nota informacyjna o wejściu w atmosferę fragmentów rakiety Falcon 9 w dniu 19.02.2025 r. została wysłana błędnie, na niewłaściwe skrzynki mailowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

POLSA

oficjalny komunikat z 28 lutego br.

O problemie z komunikacją potwierdził w rozmowie z TVN24 szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Kim jest Grzegorz Wrochna?

W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w latach 2017-2018 pełnił przewodniczącego Komitetu Polityki Naukowej.

Urodził się 13 marca 1962 r. w Radomiu. Jest profesorem nauk fizycznych. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi Desy w Hamburg i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie. Od 1999 pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek.

POLSA

strona kierownictwa, o byłym prezesie Grzegorzu Wrochnie

Nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.).

Czytaj także: