Polska dała plamę przy testach na Covid. Teraz negocjuje zakup szczepionek razem z UE

Grzegorz Koper
Od miesięcy trwają starania całego świata, by wyprodukować szczepionkę przeciw COVID-19. Do wyścigu stanęło wiele firm i niektórym z nich udało się osiągnąć sukces. Rząd zawalił sprawę grupowych zakupów testów na koronawirusa.Teraz, mądrzejszy, wraz z europejskimi partnerami stara się zakupić wyczekiwany środek.
Europejskie rządy chcą kupić wiele milionów dawek szczepionki na COVID-19. Fot. 123rf.com
Koronawirus panoszy się po kraju w najlepsze, a my wciąż nie potrafimy się przed nim uchronić. Pojawiły się leki z krwi ozdrowieńców. Jeden z nich produkuje nawet lubelska spółka. Leki lekami, ale władze chcą pozbyć się problemu z koronawirusem na dobre albo przynajmniej poważnie go ograniczyć.

Drogą ku temu ma być szczepionka, która w zamyśle uodparnia organizm na patogeny. Podobnie, jak to czynimy z wieloma innymi chorobami.

Business Insider informuje, że Unia Europejska rozmawia z wieloma firmami odnośnie liczby dawek szczepionek, które te mogą dostarczyć. W zespole negocjującym obok przedstawicieli Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii oraz Szwecji jest też nasz rodak.


Wciąż nieznany jest sposób podzielenia się szczepionkami między krajami wspólnoty. Z lipcowych słów ministra Szumowskiego, cytowanych przez Business Insider, wynika że sprawiedliwy jest przelicznik populacyjny.

– Można zwiększyć budżet i kupić więcej niż wychodzi z tego przelicznika populacyjnego, to będzie po prostu sprawiedliwy przelicznik - ile osób mieszka w danym kraju, tyle tych szczepionek dany kraj otrzyma – powiedział.

18 sierpnia Minister Zdrowia powołał zarządzeniem Zespół do spraw zakupu szczepionki na COVID-19. Zapytaliśmy resort o plany dotyczące zakupu szczepionek i ewentualnego programu szczepień nimi. O odpowiedzi poinformujemy. Doniesienia z tego miesiąca wskazują na to, że dawek szczepionek powinno starczyć dla każdego obywatela Polski.

Wyczekiwany towar

Więcej o jednej ze szczepionek, którą zainteresowana była Komisja Europejska pisaliśmy w INNPoland. Wtedy KE uzgodniła umowę ramową na zakup 300 mln dawek z ewentualną możliwością dokupu 100 kolejnych milionów od jednej z firm.

O samej produkcji szczepionek rozmawialiśmy z dr Eweliną Król z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyjawiła nam meandry, które muszą przebrnąć naukowcy opracowujący szczepionkę.

Aktualizacja
Ministerstwo poinformowało nas, że szczepionka pozytywnie wypadła w pierwszych fazach badań klinicznych, a obecnie znajduje się już w zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych fazy II / III.

– Dotychczasowe wyniki badań klinicznych wskazują, że szczepionka będzie wytwarzała odpowiedź immunologiczną i jest bezpieczna. Jeżeli dalsze badania potwierdzą te wyniki i szczepionka zostanie wprowadzona do obrotu, a pierwsze dostawy do Polski powinny mieć miejsce już na przełomie roku 2020/2021 – czytamy w odpowiedzi.

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że Polska, tak jak i pozostałe Państwa UE są stronami unijnego porozumienia o wspólnym negocjowaniu zakupu szczepionki. Maksymalna ilość dawek, które dane państwo może zakupić w ramach danej umowy jest proporcjonalna do populacji krajowej.