Mieszkania drożeją jak szalone w ostatnich latach. Zwłaszcza ten jeden rodzaj

Grzegorz Koper
Wzrost cen mieszkań spędza sen z powiek osobom, które planują zakup własne "M". Od lat odnotowujemy wzrost cen nieruchomości.
W ostatnich latach ceny mieszkań wzrosły. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Bankier.pl na podstawie danych udostępnionych przez Cenatorium zauważył, że w ciągu trzech lat kawalerki zwiększyły swoją cenę od 32 do 61 proc. Przyczyną jest kupowanie mieszkań na cele inwestycyjne.

Największy skok ceny mieszkań do 35 mkw. odnotowano w Łodzi i Gdańsku, a najmniejszy w Krakowie, wynika z danych prezentowanych przez Bankier.pl

Podwyżkę o kilkadziesiąt procent zanotowały także mieszkania dwupokojowe o powierzchni 40-50 mkw., choć tutaj zauważalny jest mniejszy rozrzut pomiędzy cenami w poszczególnych miastach.

Jak kształtowały się dotąd ceny mieszkań

Regularnie przyglądamy się sytuacji mieszkaniowej w Polsce. W lipcu wskazywaliśmy jak poszybowały ceny nieruchomości na rynku pierwotnym.


W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkania kształtowała się wtedy w okolicach 10 tys. zł, choć stawki wahały się od 7 do 19 tys. zł w zależności od dzielnicy. Podobnie było w innych miastach, takich jak Kraków czy Wrocław.

- Duże różnice w cenach metra kwadratowego wynikają przede wszystkim z cen działek, na których budują deweloperzy. W centrach jest ich mniej niż na obrzeżach miast i inwestorzy muszą się bić o najlepsze. To podnosi ich wartość. Żeby deweloper zarobił, musi ustalić odpowiednio wysoką cenę, która zrekompensuje mu koszty - oceniał Bartosz Turek z HRE Investment dla money.pl.

Co ciekawe kupując mieszkanie na początku tego roku, płaciliśmy 3,6 proc. więcej niż pod koniec 2019 r. – wynikało z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Na rynku wtórnym mieszkania podrożały o 5,1 proc., zaś na pierwotnym o 1,6 proc.

Jeśli chodzi o województwa to ceny najbardziej wtedy wzrosły w lubuskim, mazowieckim i dolnośląskim, a najmniej – w podkarpackim i lubelskim.