Na ratunek służbie zdrowia powstał Fundusz Medyczny. Tylko nie wiemy jakimi środkami będzie operował

Grzegorz Koper
Długo zapowiadany fundusz powstał. Jednak wciąż nie wiemy ile pieniędzy będzie zawierał i w jakim stopniu pomoże polskiej służbie zdrowia.
Fundusz Medyczny ma pędzić na ratunek pacjentom niektórych chorób. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Sejm niemal jednomyślnie przyjął ustawę o przyjęciu funduszu medycznego. Za przyjęciem aktu głosowało aż 440 posłów, przeciwnych było 12 reprezentantów narodu, a 2 się wstrzymało.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami, maksymalny limit wydatków przeznaczonych z budżetu na fundusz to 4 mld złotych rocznie. Wyjątkiem jest rok bieżący, gdy władza może przeznaczyć na ten cel do 2 mld zł.

Polityka zwróciła uwagę, że w nowelizacji budżetu na ten rok nie znajdują się zapisy dotyczące Funduszu Medycznego. Co więcej, jak na razie, rząd nie przewiduje pieniędzy na ten fundusz budżecie na przyszły rok.


Dlatego jeśli ten fundusz powstanie, to będzie trzeba go zasilić z innych źródeł. Zabrać środki przeznaczone na inne cele, pisze Polityka.

Jednak Business Insider opisał słowa Tomasza Latosa, przewodniczącego komisji zdrowia, który uspokajał (jeszcze zanim przegłosowano ustawę), że w budżecie nie przewidziano wydatków na Fundusz Medyczny, ponieważ ustawa nie była jeszcze przyjęta. Jej przyjęcie oznaczałoby konieczność zmiany projektu lub nowelizacji po jego przyjęciu.

Czym jest fundusz medyczny?

Fundusz Medyczny to środki obiecane przez prezydenta Dudę przy okazji przekazywania słynnych 2 miliardów do TVP. Zgodnie z zapowiedziami miał opiewać na sumę 4 miliardów złotych i finansować świadczenia na leczenie chorób rzadkich, działania profilaktyczne oraz wydatki infrastrukturalne.

Więcej o problemach z funduszem pisał siostrzany NaTemat.pl. W maju przypominał na jakim etapie prac był fundusz, bo temat wyraźnie ucichł w trakcie burzliwych miesięcy spędzonych na walce z pandemią.

Miesiąc później projekt nabrał tempa, ale niestety Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, choć z uznaniem przyjmował prezydenckie starania przy poprawie służbie zdrowia, to ostrzegał, że projekt w swojej pierwotnej wersji może utrudnić dostęp do niektórych nowoczesnych leków.