Testował szczepionkę na koronawirusa – nie żyje. Nieoficjalnie: podano mu placebo

Krzysztof Sobiepan
Ochotnik uczestniczący w testach klinicznych eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa nie żyje. 28-letni Brazylijczyk uczestniczył we wspólnych testach prowadzonych przez firmę AstraZeneca i naukowców z Oksfordu. Nieoficjalne źródła wskazują, że był częścią grupy kontrolnej.
Brazylia dalej będzie testować szczepionkę. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta

Śmierć przy testach szczepionki na koronawirusa

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego potwierdzili, że mimo śmierci badania będą kontynuowane. Informator agencji Reutera twierdzi zaś, że testy zostałyby zawieszone, jeśli zmarłemu faktycznie podano eksperymentalną szczepionkę. Oznaczać to może, że Brazylijczyk był w grupie kontrolnej, której podano szczepionkę na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – informuje "Rzeczpospolita".

Według "The Washington Post" powodem śmierci 28-latka były powikłania związane z COVID-19. Był on lekarzem z Rio de Janeiro, gdzie pomagał wcześniej pacjentom zakażonym koronawirusem. Do testów zgłosił się na ochotnika.


W Brazylii toczy się obecnie trzecia faza testów klinicznych, prowadzonych we współpracy z Uniwersytetem Federalnym w Sao Paulo. Obecnie zaszczepiono już 8 z planowanych 10 tys. uczestników z 6 brazylijskich miast. Wszyscy otrzymali już pierwszą dawkę leku, niektórzy dostali też drugie zastrzyki. Uczelnia potwierdziła, że niezależna komisja także zarekomendowała dalsze prace nad szczepionką mimo śmierci.

Czytaj także: Mamy prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Są już pierwsi chętni do testowania

"Wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami, bez żadnych przypadków poważnych komplikacji związanych z podaniem szczepionki u uczestników (testów)" – uspokaja w oświadczeniu brazylijski uniwersytet.

Epidemia koronawirusa jest wyjątkowo dotkliwa dla południowoamerykańskiego kraju. Od początku pandemii w Brazylii wykryto już 5,2 mln zakażeń COVID-19 i zanotowano ponad 154 tysięcy zgonów.

Kiedy szczepionka przeciw COVID-19?

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, na świecie trwa wyścig o stworzenie szczepionki przeciwko COVID-19. Obecnie badania nad szczepionkami prowadzone są przez ponad 200 firm, spośród których jedynie 15 jest na etapie testów klinicznych. W rozgrywce przodują jednak dwie firmy, które są najbliżej rozwiązania – AstraZeneca i Moderna.

— Patrząc na stopień zaawansowania badań, sądzę, że szczepionka rozwijana przez AstraZeneca jest wiodącym projektem na świecie – oceniała w połowie roku główna badaczka WHO dr Soumya Swaminathan.

Czytaj także: Wyścig o szczepionkę na koronawirusa coraz bliżej mety. Wiodą dwie firmy