Obiecujące badania. Popularny antydepresant może złagodzić przebieg COVID

Grzegorz Koper
Wraz z rosnącą liczbą zakażonych przybywa pacjentów w szpitalach. Pozwala to jednak na poszukiwanie leku na COVID-19. Niedawne badanie sugeruje, że taką rolę może pełnić jeden z popularnych antydepresantów.
Badania na pacjentach dały obiecujące wyniki. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Lek na koronawirusa

Fluwoksamina to lek stosowany przy leczeniu depresji. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis postanowili sprawdzić jak radzi sobie z covid-19. Wytypowali 152 pacjentów z łagodnym przebiegiem zakażenia koronawirusem. Części z nich podali fluwoksaminę, a innych częstowano placebo.

Z artykułu opublikowanego w "Journal of the American Medical Association" wynika, że u 6 (8,3 proc.) osób dostających placebo pogorszył się stan zdrowia. Natomiast w ciągu 15 dni nie odnotowano żadnego takiego przypadku u osób otrzymujących fluwoksaminę.


We wnioskach badacze zwracają uwagę, że leczenie fluwoksaminą pacjentów ambulatoryjnych może, w porównaniu z placebo, zmniejszyć szansę na pogorszenie się ich stanu. Dodali, że badanie było przeprowadzone na małej liczbie osób w krótkim czasie, więc ta kwestia wymaga dalszych badań.

– To obiecujące odkrycia i czekamy, żeby przeprowadzić znacznie większe badanie w nadchodzących tygodniach, by ocenić dalszą efektywność fluwoksaminy – EurekAlert! cytuje dr. Erica J. Lenze, współautora badania.

Warto jednak pamiętać, aby nie stosować leków samodzielnie i jakąkolwiek kurację konsultować z lekarzami. Leki mogą powodować wiele skutków ubocznych na naszym zdrowiu.

Leki na covid-19

Informacje o nowym leku na koronawirusa pojawiają się cyklicznie. W ostatnich tygodniach główną gwiazdą stała się amantadyna. Szeroko opisała ją Monika Piorun w naTemat.pl. Do tej pory oficjalnie pojawiły się 2 publikacje naukowe na temat łagodzenia skutków covid-19 za pomocą amantadyny.

Czytaj także: Polacy "rzucili się" na amantadynę. Sprawdzamy, co wiadomo o leku na koronawirusa

Jednak wszystkie doniesienia naukowe na temat pozytywnego wpływu amantadyny na leczenie chorych na covid-19 miały jedynie charakter eksperymentalny i nie zostały potwierdzone w badaniach na szeroką skalę.

Środek ten NIE może być samodzielnie stosowany przez pacjentów. Jest dostępny wyłącznie na receptę i może wywoływać sporo skutków ubocznych, m.in. problemy z koncentracją, omamy i halucynacje, drgawki, obrzęki, bezsenność oraz pobudzenie psychomotoryczne.