Kręci się łezka nostalgii w oku. Oto jak sprawdzić, czy telefon ma zabezpieczenia simlock
Simlock, czyli blokada operatora, to rzadko dziś spotykana praktyka, ale na rynku wciąż funkcjonują sprzęty z tym zabezpieczeniem, głównie z kolejnej ręki. Jak sprawdzić, czy telefon ma simlock?
Zobacz też: Jakiego smartfona wybrać? Te kupisz za mniej niż 1 tys. złotych
Wybór operatora nie zawsze był wyborem – przy tych dochodach, jakie wówczas mieliśmy, raczej szukaliśmy okazji, by podpiąć się np. pod rachunek rodzica. I właśnie wtedy simlock pokazywał bezduszne oblicze. Kupiliśmy używany telefon, dostaliśmy kartę i co? I nie działa.
Czym jest simlock?
Simlock to właśnie blokada usług telekomunikacyjnych, nakładana przez producenta telefonu bądź smartfona na życzenie operatora. Oznacza, że wszystko będzie działać tylko z kartą tego jednego operatora.Przeczytaj także: Najlepsze smartfony na małą kieszeń. Podpowiadamy, co wybrać z budżetem 2500 zł
Zabezpieczenie to powiązane jest z kodami telekomunikacyjnymi MNC (unikalny kod dla każdego operatora) i kraju (MCC). Dlatego też telefon z simlockiem nie obsługiwał karty innego operatora. Nie było to zbyt silne zabezpieczenie, dlatego – w tamtych czasach – obok czarnego rynku wypalania płyt CD powstał czarny rynek ściągania simlocków, bo kto ma pieniądze na opłatę w serwisie GSM. Niejeden telefon wyzionął ducha po tych nieoficjalnych przeróbkach.
Kto dziś nakłada blokady simlock?
Dziś nikt już tego nie stosuje. Nawet Orange, który został ostatni na placu boju, przestał komplikować życie simlockami parę lat temu. Co nie oznacza, że takich telefonów już nie ma, simlocki były nakładane także na smartfony, część tych urządzeń wciąż funkcjonuje w obiegu.Jak sprawdzić, czy twój telefon ma simlocka?
Jeśli kupujesz telefon np. z elektromarketu, nie ma czego sprawdzać, simlocka nie będzie. Załóżmy, że kupiłeś używany telefon, załóżmy, że coś nie działa, a ty chcesz wykluczyć, czy problemem może być simlock. Jak to sprawdzić?Sprawdź też: Najlepsze smartfony z wyższej półki. Kupowanie czegokolwiek droższego nie ma sensu
Najprostsze sposoby są najlepsze. Włóż karty różnych operatorów i spróbuj. Zawsze możemy też przejść się do serwisu GSM. Ściągnięcie simlocka, jeśli jakimś cudem na niego trafiłeś, nie powinno być drogie, zrobią to eksperci w serwisie albo salonie operatora, który wnioskował założenie blokady. Można to zrobić też samemu – w sieci są programy do zdejmowania blokady, należy jednak uważać i nie korzystać z tej metody, jeśli nie ma się zielonego pojęcia o telefonach.