Szczepionka przeciw Covid-19 powstała w rekordowym tempie. Wyjaśniono, dlaczego

Katarzyna Florencka
Szczepionka przeciw Covid-19 powstała w niespotykanym dotychczas tempie, praktycznie na naszych oczach. U wielu osób budzi to spore wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionki. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.
Szczepionka przeciw Covid-19 powstała w niespotykanym tempie dzięki kilku czynnikom. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
W niedzielę 27 grudnia ruszyła w Polsce akcja szczepień przeciw Covid-19. Jako pierwsza szczepionkę przyjęła Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Wiele osób wciąż jednak ma jednak obawy co do bezpieczeństwa szczepionki przeciw koronawirusowi, a jednym z argumentów jest niezwykle szybkie tempo prac nad szczepionką. Wcale jednak nie oznacza to, że szczepionka jest niebezpieczna.

Czytaj także: Czytamy polską ulotkę szczepionki Pfizera. Takie są działania niepożądane

Dlaczego szczepionka przeciw Covid-19 powstała tak szybko?

Przede wszystkim, naukowcy nie musieli zaczynać od zera: nad szczepionkami przeciwko koronawirusom pracowano już od wielu lat, od czasu epidemii SARS w latach 2002-2004.


– Aktualnie pomaga nam to, że mieliśmy już wcześniej koronawirusy, które dały nam bolesną lekcję – mówię tutaj o SARS i MERS. Prace nad szczepionkami były już rozpoczęte, co pozwala nam korzystać z tych doświadczeń i przyspieszyć prace nad szczepionką na nowego koronawirusa – opowiadała INNPoland dr Ewelina Król z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto poza tym zauważyć, że szczepionka przeciw Covid-19 od firmy Pfizer zawiera materiał mRNA z fragmentem informacji genetycznej, dzięki któremu organizm zaszczepionych będzie mógł wytwarzać białko antygenowe zwalczające wirusa SARS-CoV-2 (niezbędne do tego są 2 dawki preparatu, które podawane są w odstępie 21 dni).

Dlaczego jest to takie ważne? Jak wyjaśnia Piotr Stanisławski z bloga popularnonaukowego Crazy Nauka szczepionki mRNA nie wymagają pracy z prawdziwym wirusem – trzeba jedynie odtworzyć w laboratorium niewielki fragment jego genomu. Już to przyspieszyło prace nad preparatem: naukowcy nie byli spowolnieni skomplikowanym etapem pracy z aktywnym wirusem. Stanisławski podkreśla również uwagę na to, że tempo prac nad szczepionką nie byłoby możliwe gdyby nie bezprecedensowa współpraca międzynarodowa: równolegle prowadzono wiele etapów badań klinicznych (zazwyczaj się tego unika z powodu ryzyka strat finansowych), a wiele procedur udało się przyspieszyć ze względu na priorytetowe traktowanie szczepionki przeciw koronawirusowi. Co jednak ważne: nie pominięto żadnego etapu prac nad szczepionką i dopuszczeniem jej do użytku.

Program szczepień w Polsce

Pierwsza dostawa szczepionek trafiła do naszego kraju w sobotę – i jest krokiem w kierunku realizowania Narodowego Programu Szczepień. Szczepienia będą darmowe i dobrowolne, a program zostanie podzielony na kilka etapów.

W pierwszym zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia – personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Kolejne etapy dotyczyć będą pozostałych grup społecznych. Zakwalifikowanie do danego etapu i kolejność otrzymania szczepionki będzie zależała od zawodu, wieku i stanu zdrowia.

Czytaj także: Pfizer-FAQ. Wszystko, co chcesz wiedzieć o szczepieniu na COVID-19, ale boisz się zapytać