Rząd dokręca śrubę biznesowi. Padła data ozusowania wszystkich umów zlecenie

Grzegorz Koper
Niedawno zmieniły się obowiązki zawierających umowy o dzieło. Rząd nie spoczywa na laurach i dalej pracuje nad zmianami w prawie. Ozusowaniu mają podlegać wszystkie umowy zlecenia.
Wszystkie umowy zlecenia mają być ozusowane. Fot. 123rf / robson309
Dziś ozusowaniu podlega tylko część umów zlecenia. Nie trzeba płacić składek w przypadku umów zlecenia będących w zbiegu. Chodzi np. o sytuację, gdy zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na umowie o pracę z wynagrodzeniem większym niż minimalne. Wtedy ZUS od umowy zlecenia jest dobrowolny.

Kiedy ZUS od wszystkich umów zlecenia?

Na pytanie "Dziennika Gazety Prawnej" o oskładkowanie umów pozostających w zbiegu odpowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wyjaśnił, że pomysł jest konsultowany do wielu miesięcy, a projekt ustawy zostanie niedługo przedstawiony.


– Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Wyrównałoby także warunki konkurencyjne na rynku – wyjaśnił gazecie wiceminister.

Dodał, że "konsekwencją obowiązywania zasady zbiegu tytułów jest także bardzo niski poziom świadczeń emerytalnych osób, które na takich umowach pracowały większość swojego zawodowego życia". Zdradził, że zmiany miałyby wejść w życie z odpowiednim wyprzedzeniem, bo dopiero od 1 stycznia 2022 r.

Plany rządu w sprawie umów zlecenia

Pisaliśmy o nich w INNPoland wcześniej. Wtedy przypuszczano, że zmiany wejdą od tego roku, jednak proces ten wydłużył się. Resort potwierdzał, że pracował nad zmianami i liczył, że zmiany wejdą w życie jak najszybciej.

Czytaj także: Rząd oskładkuje popularne umowy śmieciowe. W efekcie pracownicy zarobią mniej

Choć kwestia dotyczy umów zlecenia, to rząd wprowadził niedawno zmiany odnośnie innych umów cywilnoprawnych, czyli umów o dzieło. W tym wypadku nikt ozusowania nie zapowiada jednak przedsiębiorcy są obowiązani do ich rejestrowania w ZUS.

Rejestr ruszył 1 stycznia tego roku. Wyłączone z tego obowiązku zostały m.in. podmioty lub jednostki organizacyjne nie będące płatnikami ZUS. Na zgłoszenie umów o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 r. jest 7 dni od daty ich zawarcia. Formularza nie muszą składać osoby zawierający umowę o dzieło z własnym pracownikiem.

Czytaj także: Przedsiębiorco, nie daj się zaskoczyć. 3 ważne zmiany w prawie od 1 stycznia 2021