Jeff Bezos rezygnuje z kierowania Amazonem. Zdradził, co zamierza robić dalej
W trzecim kwartale tego roku Jeff Bezos opuści stanowisko dyrektora generalnego w Amazonie. Multimiliarder poinformował o swojej decyzji w liście do pracowników.
Nowa funkcja Bezosa
– Z radością ogłaszam, że w trzecim kwartale przejdę na stanowisko prezesa zarządu Amazon, a Andy Jassy zostanie dyrektorem generalnym. Andy jest dobrze znany w firmie i pracuje w Amazonie prawie tak długo, jak ja. Będzie wybitnym liderem i ma moje pełne zaufanie - poinformował w liście do pracowników Bezos.Założyciel Amazona nie zamierza jednak rozstawać się z koncernem. Jeff Bezos będzie pełnił funkcję prezesa zarządu giganta.
– Zamierzam skupić swoją energię i uwagę na nowych produktach i wczesnych inicjatywach – tłumaczy. Jak podkreśla, to właśnie innowacyjność była kluczem sukcesu Amazona.
– Zrobiliśmy razem mnóstwo szalonych rzeczy, a potem sprawiliśmy, że stały się normalne. Nie znam innej firmy z taką dużą liczbą wdrożonych wynalazków jak Amazon i uważam, że wciąż - nasza pomysłowość nie ma sobie równych! Mam nadzieję, że jesteście z tego tak samo dumni jak ja – pisze multimiliarder.
Historia Amazona
Historia multimiliardera to klasyczna “legenda o startupie”. Amazon.com powstawał w garażu Bezosa. Wraz z paroma pracownikami stworzył tam oprogramowanie i model biznesowy przyszłego giganta. Następnie poprosił 300 znajomych o przetestowanie sklepu.Pierwszym inwestorem projektu został ojciec Jeffa. W momencie, gdy syn poprosił go o 250 tys. dol. na rozwinięcie sklepu, Mike Bezos podobno zapytał go: A czym właściwie jest ten cały internet? Zaledwie w dwa miesiące później internetowa księgarnia Amazon przynosiła dochody 20 tys. dol. tygodniowo.
W 1997 r. firma zadebiutowała na giełdzie. Chociaż jej wartość rosła, przez pierwszych 6 lat trudno było mówić o jakichkolwiek dochodach. Każdego wolnego dolara Jeff Bezos inwestował w kolejne innowacje.
Jedną z nich było m.in. wprowadzenie koszyka zakupów i kupna za pomocą jednego kliknięcia. Dzisiaj tę funkcję posiada prawie każdy sklep internetowy na rynku i trudno nam wyobrazić sobie zakupy online bez niej. Wprowadzono również możliwość publikowania recenzji przeczytanych książek.
W 2000 r. przychody Amazona wynosiły już ok. miliarda dolarów. Na fali tego sukcesu Bezos rozszerzył ofertę o filmy, muzykę, ubrania i sprzęt elektroniczny. Dzisiaj uznaje się, że właśnie ta decyzja - podjęta w odpowiednim momencie - zadecydowała o tak wielkiej popularności Amazona.
Obecnie Jeff Bezos jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie.
Czytaj więcej: Bogactwo nie do pojęcia rozumem. Oto człowiek, który ma większy majątek niż aktywa rezerwowe Polski