Rząd szykuje wielkie zmiany w VAT. Zrobi wszystko - poza tym, na co wszyscy czekają

Katarzyna Florencka
Prostsze fakturowanie, możliwość uniknięcia kar finansowych czy odliczenia podatku od biletów komunikacji miejskiej – to część planowanych zmian w podatku VAT. Resort finansów chwali się tym, jak nadchodzące zmiany ułatwią życie przedsiębiorcom, jednak ani myśli zrobić rzecz najprostszą z możliwych: obniżyć "tymczasowo podwyższony" VAT.
Rząd przygotował SLIM VAT 2, pakiet uproszczeń w podatku VAT. 123rf.com
Do prekonosultacji trafił właśnie pakiet SLIM VAT 2, czyli zestaw proponowanych rozwiązań, mających ułatwić rozliczenie podatku od towarów i usług i poprawić płynność finansową polskich firm. Jak tłumaczy minister finansów Tadeusz Kościński, rozwiązania te przygotowane zostały jako "odpowiedź na postulaty zgłaszane przez rynek".

SLIM VAT 2 – lista rozwiązań

Jak informuje serwis money.pl, Ministerstwo Finansów podzieliło proponowane zmiany na pięć obszarów. Resort chciałby wprowadzić w rozliczaniu VAT następujące uproszczenia:

Co z obniżką VAT?

Nie da się jednak nie zauważyć, że jednej zmiany resort finansów nie planuje: chodzi o obniżkę stawek VAT.
Czytaj także: "Tymczasowo podwyższony" VAT ma już 10 lat. Tłumaczymy, dlaczego PiS go nie obniży, choć obiecywał
1 stycznia minęło bowiem już 10 lat od wprowadzenia "tymczasowej" podwyżki stawek VAT z 22 do 23 i z 7 do 8 proc. Przed wyborami w 2015 r. PiS obiecywał zajęcie się tą kwestią – jednak od objęcia władzy tego nie zrobił.


Niestety, perspektywa obniżki VAT znacznie się oddaliła wraz z wybuchem pandemii. – Nie spodziewałbym się ich obniżenia jeszcze w ciągu kadencji obecnego parlamentu. Jeżeli okoliczności będą sprzyjały, mogłoby to nastąpić w połowie obecnej dekady – oceniał w rozmowie z INNPoland Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.