Zła wiadomość dla ZUS-u. Polki doganiają unijną średnią w kwestii rodzenia dzieci

Mateusz Czerniak
Jak wynika z najnowszych statystyk Eurostatu, Polki rodzą pierwsze dziecko w wieku średnio 27,3 lat. To wciąż mniej niż średnia unijna – 29,4 lata – ale coraz bardziej się do niej zbliżamy. Tendencja ta ma negatywny wpływ na system emerytalny, ponieważ konsekwencją tego jest zmniejszona dzietność.
Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Jozef Polc / 123RF
Jak pisze Business Insider Polska, w ostatnim ćwierćwieczu średnia ta przesunęła się o ponad trzy lata w górę, a w ostatnich pięciu latach o ponad osiem miesięcy.

Najniższy średni wiek urodzenia pierwszego dziecka występuje w najbiedniejszych krajach Europy – Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie. Najwyższy natomiast we Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu i Szwajcarii.

Polska jest w pierwszej szóstce krajów, w których w ciągu ostatnich 10 lat zmalała w największym stopniu liczba ludzi pracujących na jedną osobę powyżej 65. roku życia. W tym momencie z utrzymaniem dziesiątki emerytów musi sobie poradzić o 1,6 osoby w wieku produkcyjnym mniej niż w 2010 roku.

Emeryci nie mają się dobrze. W ubóstwie seniorów przekraczamy unijną średnią

A sytuacja finansowa emerytów już teraz jest fatalna. Jak pisaliśmy w INNPoland, o ile zmalała w naszym kraju liczba seniorów zagrożonych skrajną biedą (mniej niż kilkaset złotych miesięcznie na przeżycie), to zwiększyła się jednocześnie liczba seniorów zagrożonych ubóstwem. Czyli, inaczej mówiąc – ledwo wiążących koniec z końcem.


Biorąc wyznacznik Eurostatu dotyczący ubóstwa, trzeba ze smutkiem stwierdzić, że w Polsce zagrożonych ubóstwem jest 21,2 proc. emerytek i 12,6 proc. emerytów.