Tego jeszcze nie grali. Za walkę ze smogiem weźmie się teraz... Kościół

Katarzyna Florencka
Eko-kazania, specjalne plakaty oraz pomoc w ubieganiu się o dotację na wymianę "kopciuchów" – tak ma wyglądać nowa ekologiczna akcja "Bóg daje życie – smog je odbiera", do której przystąpiło wiele polskich parafii rzymskokatolickich.
Księża będą walczyć ze smogiem w ramach nowej akcji "Bóg daje życie – smog je odbiera". Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W ramach kampanii "Bóg daje życie – smog je odbiera" do ośmiu tysięcy polskich parafii trafią w tym miesiącu plakaty i ulotki przedstawiające problem szkodliwości smogu. Na tym jednak nie koniec: wielu księży aktywnie zaangażuje się bowiem w budowanie świadomości ekologicznej swoich parafian.

Ekologia w Kościele

Jak podaje TVN24, w parafiach biorących udział w akcji przewidziane są też specjalne eko-kazania i spotkania z wiernymi. Księża mają m.in. podpowiedzieć swoim parafianom, jak starać się o dotacje na wymianę "kopciuchów".


Organizatorzy kampanii – Polski Alarm Smogowy oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – chcą za jej pomocą zbudować świadomość konieczności dbania o czyste powietrze, zawłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsi.

– Tutaj takim ważnym centrum lokalnym jest oczywiście przychodnia, szkoła, ale też parafia. Wychodzimy właśnie z tego założenia, żeby tam z tą informacją docierać – tłumaczy Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak dodaje, zainteresowane parafie wciąż mogą zgłaszać się do organizatorów z pytaniem o to, jak najlepiej promować u siebie całą inicjatywę.

Smog i COVID-19

Od dawna wiadomo, że wszechobecny smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie – w tym sezonie zimowym mógł jednak dodatkowo przyczynić się do pogorszenia sytuacji epidemicznej.

– Narażenie na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Prawdopodobnie również w przypadku COVID-19. Dlaczego tak się dzieje? Zanieczyszczenia wywołują reakcje zapalne w tkankach. Poza tym osłabiony brudnym powietrzem organizm gorzej radzi sobie z bakteriami lub wirusami – mówił Jakub Jędraka, fizyk i członek Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z INNPoland.

Z kolei Raport Europejskiej Agencji Środowiska zwraca uwagę na obecną sytuację związaną z pandemią COVID-19 i sugeruje, że wczesne dane wskazują na to, że w miejscach, w których skala zanieczyszczeń powietrza jest najwyższa, notowanych jest więcej przypadków śmiertelnych z powodu zakażenia SARS-CoV-2.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl

Czytaj także: TVP: smog to wina opozycji. Szanowna telewizjo publiczna - zalecamy dokształcenie [OPINIA]