Mycie okien w rezydencji prezydenta Dudy. Idą na to niemałe pieniądze
Wraz z cieplejszą pogodą, nadchodzącymi wiosennymi porządkami i świętem Wielkanocy niektórzy zastanawiają się nad gruntownym myciem okien. Jak się okazuje, podobnie myśli nawet prezydent Andrzej Duda. On też wymaga, by jego szyby błyszczały się na wysoki połysk. Ile pieniędzy idzie na taką usługę? Niemało.
Co ciekawe, umowa nie dotyczy tylko Belwederu czy Pałacu Prezydenckiego. Kancelaria chce, by firmy sprzątające zajęły się oknami wszystkich budynków prezydenta RP, czyli na przykład szybami w helskiej rezydencji letniej, rezydencji zimowej w Wiśle, czy tzw. Promniku nieopodal Garwolina.
No właśnie, a co z pieniędzmi? Łącznie mycie okien pochłonie blisko pół miliona złotych, a dokładniej 453 074,75 zł. Wśród lokacji dokumentacja wymienia wiele znanych prezydenckich willi:
- 1. Siedziba Kancelarii Prezydenta RP – koszt mycia okien to ponad 91,4 tyś zł;
- 2. Rezydencja Prezydenta RP Belweder – 57, 4 tys. zł;
- 3. Zespół Rezydencji Belweder-Klonowa – 38,3 tys. zł;
- 4. Pałac Prezydencki – 59,6 tys. zł;
- 5. Archiwum Prezydenta RP – 4,1 tys. zł;
- 6. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – 23,4 tys. zł;
- 7. Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku – 4,9 tys. zł;
- 8. Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – 106,1 tys. zł;
- 9. Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej – 48,4 tys. zł;
- 10. Rezydencja Prezydenta RP Promnik – 19,1 tys. zł.
Przetarg zakończy się umową podpisaną na maksymalnie 24 miesiące. Szybsze zakończenie umowy nastąpić może jednak tylko wtedy, jeśli firma szybciej wyczerpie oddany jej budżet.
Sprzątanie Szpitala Narodowego za grosze
Już w zeszłym roku opisywaliśmy poszukiwania sprzątaczek, które mają utrzymać czystość w tymczasowym szpitalu covidowym na Stadionie Narodowym. Rekrutacja mówiła o pracy zmianowej w blokach po 12 godzin (7-19 oraz 19-7).Płaca nie jest oszałamiająca, bo chodzi o 16 złotych netto za godzinę pracy pośród najciężej chorych. Co ciekawe ogłoszenia kierowane są głównie do pracownic z Ukrainy.
Gdy dziennikarze portalu Money.pl zadzwonili pod wskazany w ogłoszeniu numer telefonu, właścicielka agencji przyznała, że 16 złotych na rękę to rzeczywiście „bardzo niskie wynagrodzenie”, ale „ze swoich przecież nie dołoży”. Mała agencja rekrutująca sprzątaczki nie robi tego na zlecenie Szpitala MSWiA, który zarządza szpitalem polowym, lecz jest podwykonawcą innej, większej agencji rekrutacyjnej.
Praca sprzątaczki na Stadionie Narodowym jest legalna, panie dostają prywatny pakiet medyczny znanej prywatnej firmy. Nie otrzymają jednak pełnego wynagrodzenia, gdy się zakażą się koronawirusem od chorych i będą musiały się poddać kwarantannie lub izolacji – umowa zlecenie tego nie obejmuje, jak wyjaśnia właścicielka agencji.
Przypomnijmy, że w związku na ciągłą pracę wśród chorych na Covid-19 że lekarze, którzy pracują na tych oddziałach dostają 175 proc. wynagrodzenia. Panie sprzątające z Ukrainy to jak widać inna para kaloszy.
Czytaj także: Szpital na Stadionie Narodowym szuka sprzątaczek. Płaci śmieszne pieniądze za pracę między chorymi
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl