Norwegia - piękny kraj. Polski pracownik miał 2,5 promila, ale i tak dostanie odszkodowanie

Natalia Gorzelnik
Do wypadku doszło jesienią 2015 roku w Romerike. Polski pracownik spadł z dachu domu jednorodzinnego podczas wykonywania prac budowlanych. Jak ustalono, był pod wpływem alkoholu. Ostatecznie wygrał jednak sądową batalię i dostanie odszkodowanie od pracodawcy.
Polak miał w momencie wypadku 2,5 promila we krwi. Fot. Pixabay/Wolfgang Eckert

Wypadek w pracy

O sprawie czytamy w portalu zyciewnorwegii.pl. Wypadek na budowie był poważny. 50-letni Polak stracił możliwość chodzenia - stwierdzona została u niego trwała niepełnosprawność.

Chociaż nie udało się udowodnić, że promile przyczyniły się do wypadku - NAV (norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej) nie zgodziło się wypłacić odszkodowania za wypadek przy pracy. Polak odwołał się do Sądu Apelacyjnego.

Pijany pracownik

NAV tłumaczyło, że osoby niezdolne do pracy z powodu nietrzeźwości powinny z definicji być postrzegane jako niepracujące. W takim wypadku odszkodowanie za wypadek przy pracy nie miałoby racji bytu. Agencja otrzymała w tej sprawie wsparcie ze strony Sądu Ubezpieczeń Społecznych.


Jednak zdaniem Sądu Apelacyjnego „kluczem do bycia w pracy jest wykonywanie pracy lub zadań pracowniczych na rzecz pracodawcy”. A właśnie podczas takich okoliczności doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Wyrok może być przełomowy. Po jego ogłoszeniu pełniąca obowiązki dyrektora wydziału NAV Liv Tove Espedal, napisała że nie zamierza się odwoływać. Poinformowała także, że ta sprawa może wpłynąć na oceny NAV podczas rozpatrywania przez nich podobnych przypadków w przyszłości.

Pijany pracownik w Polsce

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie nietrzeźwego pracownika do wykonywania zadań służbowych. Jeśli pracodawcy uda się udowodnić pracownikowi, że jest pijany - ma podstawy do natychmiastowego zwolnienia go z pracy.
Czytaj także: Pełna inwigilacja. Pracodawca będzie mógł sprawdzić, co robiłeś w weekend
Jeśli nietrzeźwy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, traci możliwość uzyskania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego wtedy, gdy w znacznym stopniu przyczynił się do zaistnienia tego zdarzenia. Chodzi o to, że pracownik - by stracić szansę do chorobowego lub odszkodowania - musi być ewidentnie winny spowodowania tego wypadku.